Bazı genomik lokusların allel ve genotip frekanslarının Türk toplumunda belirlenmesi ve adli amaçlı kullanımı
Distribution of the allele and genotype frequencies of some loci in the Turkish population and its application to forensic science
- Tez No: 48240
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Tıbbi Biyoloji, Family Planning, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI. ÖZET DNA polimorfizmlerinin genetik işaretleyici olarak kullanılabilmesi için incelenen polimorfik bölgenin toplum genelinde allel ve genotip frekanslarının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile insan genomunda yer alan bazı polimorfik lokusların allel ve genotip frekanslarının Türk toplumunda dağılımlarının belirlenmesi ve adli amaçlı kullanılması amacıyla yapıldı. Seçilen polimorfik lokuslar. HLA- DQA1 (insan lökosit antijeni), LDLR (düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü), GYPA (glikoforin A), HBGG (hemoglobin G gammaglobin), D7S8 ve GC (gruba özgü bileşen)'dir. Çalışmada incelenen bu lokuslara ait allel ve genotipleri polimeraz zincirleme reaksiyonu (PCR), agaroz jel elektroforezi ve allel spesifik oligonukleotid (ASO) hibridizasyonu (reverse dot blot) teknikleri kullanılarak belirlendi. Bunun için Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen 361 kişi incelendi. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlara göre tüm lokuslar (HLA-DQA1, LDLR, GYPA, HBGG, D7S8 ve GC lokusları) Hardy-Weinberg dengesine uygunluk göstermektedir. Türk toplumundaki dağılımları saptanan allel ve genotip frekanslarının üzerinde önceden çalışılmış toplumlardaki allel ve genotip dağılımlarından bazı farklılıklar taşıdığı belirlendi. 89VI. ÖZET DNA polimorfizmlerinin genetik işaretleyici olarak kullanılabilmesi için incelenen polimorfik bölgenin toplum genelinde allel ve genotip frekanslarının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile insan genomunda yer alan bazı polimorfik lokusların allel ve genotip frekanslarının Türk toplumunda dağılımlarının belirlenmesi ve adli amaçlı kullanılması amacıyla yapıldı. Seçilen polimorfik lokuslar. HLA- DQA1 (insan lökosit antijeni), LDLR (düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü), GYPA (glikoforin A), HBGG (hemoglobin G gammaglobin), D7S8 ve GC (gruba özgü bileşen)'dir. Çalışmada incelenen bu lokuslara ait allel ve genotipleri polimeraz zincirleme reaksiyonu (PCR), agaroz jel elektroforezi ve allel spesifik oligonukleotid (ASO) hibridizasyonu (reverse dot blot) teknikleri kullanılarak belirlendi. Bunun için Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen 361 kişi incelendi. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlara göre tüm lokuslar (HLA-DQA1, LDLR, GYPA, HBGG, D7S8 ve GC lokusları) Hardy-Weinberg dengesine uygunluk göstermektedir. Türk toplumundaki dağılımları saptanan allel ve genotip frekanslarının üzerinde önceden çalışılmış toplumlardaki allel ve genotip dağılımlarından bazı farklılıklar taşıdığı belirlendi. 89
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In order to be able to use DNA polymorphisms as genetic markers, allele and genotype frequencies of the polymorphic locus must be known for the population screened. In this study allele and genotype frequencies for six polymorphic loci as DNA genetic markers were determined in 361 healty subjects from different regions of Turkey, using multiplex PCR amplification and reverse dot blot techniques. The loci are the human leucocyte antigen DQA1 (HLA- DQA1), low density lipoprotein receptor (LDLR), glycophorin A (GYPA), hemoglobin G gammaglobin (HBGG), group specific component (GC)and D7S8 locus. The results showed variation in the distribution of the alleles from different populations tested previously. All loci (HLA-DQA1, LDLR, GYPA, HBGG, D7S8, and GC) meet Hardy-Weinberg exceptions. The analysis of this six polymorphic loci provided a strong scientific proof for 107 disputed paternity cases in Turkish Forensic System. In addition, 11 postmortem samples (blood, muscle, bone tissue and blood stain) for paternity and criminal cases. The importance of this study is that it provides the Turkish Forensic System: the first DNA based paternity testing. Together with these six loci, some VNTR loci (PAH, ApoB and D1S80) using PCR and agarose gel electrophoresis and STR loci (TH and CSFR1) using PCR, polyacrylamide gel electrophoresis and silver-staining, were determined for some paternity determinations. 91