Yapay deniz çayırının juvenil balık dağılımına etkisi
Effect on the juvenile fish distribution of artificial seagrass
  1. Tez No: 482396
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, daha önce yapılan araştırmalarda deniz çayırının juvenil balıklar için beslenme, saklanma ve yaşam alanı oluşturduğu bilgilerinden yola çıkılarak, aynı etkinin yapay olarak oluşturulan çayırlarda da görülüp görülmeyeceği incelenmiştir. Çalışma, Adana ili Yumurtalık ilçesi kıyılarında tespit edilen deniz çayırı alanlarına göre oluşturulan iki farklı istasyonda gerçekleştirilmiştir. İstasyonlar deniz çayırı - kum alan, yapay deniz çayırı - kum alan olacak şekilde tasarlanmıştır. Yapay deniz çayırı polipropilen iplerle modelize edilerek, ortalama 0.5m derinlikte belirlenen alanlarda zemine sabitlenmiştir. Her bir istasyonda 16 hafta boyunca haftada 1 kez olacak şekilde ığrıp örneklemeleri gerçekleştirilmiştir. Örneklenen balıklar türlerine göre ayrılıp birey sayıları kaydedilenlerden canlı olanlar suya geri salınmış, ölü olanlar ise %10'luk formaldehit çözeltisinde fikse edilerek saklanmıştır. Çalışma sonucunda balıklarda; I.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that whether the same effect could be seen or not in artificially created prairies, based on the knowledge that seagrass is feeding, hiding and living area for juvenile fishes according to previous studies. The study was carried out in two different seaside seagrass in the Yumurtalık district of Adana province. The stations were designed as seagrass - sand area, artificial seagrass - sand area. The artificial seagrass was modeled with polypropylene yarns and fixed to the ground at an average depth of 0.5m. Samplings with shore seine were made once in a week during 16 weeks of the experiment, in each station. Specimens were sorted according to their species and recorded, and live ones were released back to the water and dead ones were stored in a 10% formaldehyde solution.