Kloramfenikol'ün tayini için elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of an electrochemical sensor for determination of chloramphenicol
- Tez No: 482397
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kullanımı AB ve ABD 'de yasaklanan antibiyotik türevlerinden biri de kloramfenikol'dür. Kloramfenikol'ün tayini için çeşitli kromatografik cihazlar (HPLC,LC-MS-MS) ya da tarama cihazları (ELISA) kullanılmaktadır. Ancak, bu yöntemler hem pahalı hem de analiz hazırlık sürecinin uzun olmasından dolayı bu yöntemlere alternatif yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışma ile kloramfenikole karşı duyarlılığı ve seçiciliği geliştirilmiş, hızlı ve güvenilir sonuç veren aynı zamanda da taşınabilir bir uygulamada pratik kullanılabilecek elektrokimyasal sensör geliştirmek amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarla, Dönüşümlü voltametri ve kare dalga voltametrisi tercih edilmiş olup bu yöntemlerde kullanılacak olan elektrotlar modifiye karbon pasta elektrotlar olarak tasarlanmıştır. Karbon pasta elektrotların temelinde grafit yer alırken modifikasyon işleminde ise modifiye Hummer metodu ile sentezlenen grafen oksit ve ardından hidrazinyum hidroksit ile indirgenmesiyle elde edilen, yüksek iletkenliğe sahip grafen kullanılmıştır. Sentezlenen örneklerin karekterizasyonu FTIR ve XRD analizleriyle ve sensör özelliğinin incelenmesinde ise voltametrik yöntemlerden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, 16,15 ppm düzeyinde kloramfenikol tayin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chloramphenicol is one of the antibiotic derivatives that are restricted for being used in the EU and USA. There are various chromatographic devices (HPLC, LC-MS-MS) or screening devices (ELISA) are used for the determination of chloramphenicol. However, these methods are expensive and involves time consuming preparation procedures for analysis, it is frequently pronounced that alternative methods should be investigated. In this study, it was aimed to develop an electrochemical sensor equipped with high sensitivity and selectivity against chloramphenicol, which can be used practically in a portable application to yield fast and reliable results. For this purpose, cyclic voltammetry and square wave voltammetry techniques were employed for the assessment of success of newly designed modified carbon paste electrodes with various compositions. While the graphite the major component of these carbon paste electrodes, graphene oxide and graphene were utilized as additives. The synthesis of graphene oxide was realized by modified Hummer method and the graphene was prepared with reduction process by means of hydrazinium hydroxide. The characterization of the synthesized samples was carried out by FTIR and XRD analyzes, and the voltammetric methods were used for evaluation of the sensing capabilities of prepared electrodes. As a result, chloramphenicol at 16.15 ppm could be determined.