Kentsel alan kullanımlarının Kayseri Kocasinan ilçesi örneğinde ekolojik açıdan incelenmesi
Ecological study of the use of urban areas: Kocasinan/Kayseri sample
- Tez No: 482405
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde doğal kaynakların plansız ve yanlış kullanımı çevre üzerinde tamiri güç olan zararlar yaratmaktadır. Peyzaj mimarlığı disiplininde de planlama çalışmalarında doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımında alanın ekolojik özelliklerinin göz ardı edilmeden gerekli çalışmaların yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Ekolojik planlama ise bunu sağlamada en önemli etmendir. Bu çalışma, Kayseri'nin merkez ilçelerinden biri olan Kocasinan İlçesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilçedeki alan kullanımları belirlenmiş ve ekolojik yönden uygunlukları incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle araştırma alanının doğal yapısı ve alandaki mevcut alan kullanımları Coğrafi Bilgi Sistemleri teknikleri ile haritalanmıştır. Haritalar yardımı ile çalışma alanında yedi temel alan kullanımı (Yerleşim Alanları, Sanayi Alanları, Rekreasyon Alanları, Tarım Alanları, Çayır- Mera Alanları, Korunan Alanlar ve Ağaçlandırma Alanları) belirlenmiştir. Ayrıca alanda var olan“Su Yüzeyleri”ile mevcut sit alanları“Korunan Alanlar”olarak korunmuştur. Bu alan kullanımları için çok kriterli analiz yöntemlerinden doğrusal kombinasyon tekniği kullanılarak potansiyel uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Buradaki yedi alan kullanım tipinden elde edilen potansiyel alan kullanım haritalarından bir potansiyel uygunluk haritası elde edilmiştir. Bu potansiyel uygunluk haritası ile mevcut alan kullanımları ve yasal sınırlayıcılar arasındaki çelişkiler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda optimal bir alan kullanım haritası oluşturularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unplanned and improper use of natural resources in our country and in many countries in the world does not harm the environment. In the discipline of landscaping architecture, the ecological characteristics of the area are neglected in the sustainable use of natural resources in planning studies. Ecological planning is the most important thing to do. This study was conducted in Kocasinan province, one of the central districts of Kayseri. The use of this district in the study has been determined and their ecological compatibility has been examined. For this purpose, the natural structure of the research area and the existing area usage in the area have been mapped with Geographic Information Systems techniques. With the help of maps, seven main areas of use in the study area (residential areas, industrial areas, recreational areas, agricultural areas, meadow and pasture areas, protected areas and afforestation areas). In addition, field“Water Surfaces”with existing sites has been preserved as“Protected Areas”. This field uses the multi-criteria analysis method using linear combination technique of potential suitability maps have been created. A potential compliance map has been obtained from the potential area use maps obtained from the seven field use types there. This potential compliance map identifies contradictions between existing space uses and legal limiters. In the direction of the obtained results, an optimal usage map was created and interpreted.