Bazı karpuz gen kaynaklarının agronomik ve meyve kalite özelliklerinin araştırılması
Investigation of agronomic and fruit quality characteristics of some watermelon genetic resources
- Tez No: 482404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Karpuz Genetik Kaynak Koleksiyonunda yer alan 11 adet yerel karpuz genotipinin bitki ve meyve özelliklerinin yanı sıra şeker içeriği ve karotenoid içeriği gibi meyve kalite parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ilk ve % 50 erkek ve dişi çiçeklenme zamanı, ana kol uzunluğu, ana kol çapı, ana kol üzerindeki boğum sayısı, toplam verim, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve yüksekliği, ortalama meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, SÇKM, şeker ve karotenoid analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre ilk erkek çiçek açımı (23.50 gün) Kar 23 ve Kar 175 no'lu genotiplerde, ilk dişi çiçek açımı (27.00 gün) ise Kar 23 no'lu genotipte görülmüştür. Toplam verim bakımından en yüksek değerlerin Kar 23 (4.28 kg/m2), Kar 154 (4.25 kg/m2) ve Kar 59 (3.72 kg/m2) no'lu genotiplere ait olduğu belirlenmiştir. Genotipler arasında en yüksek SÇKM değeri ise Kar 147 (% 8.03) no'lu genotipte tespit edilmiştir. Bununla birlikte meyve kalite parametreleri incelendiğinde en yüksek toplam şeker içeriği Kar 147 (87.97 mg/kg) ve Kar 58 (81.59 mg/kg) no'lu genotiplerde kaydedilmiştir. Karotenoid içerikleri bakımından likopen içeriği en fazla olan genotip Kar 175 (145.26 mg/kg) no'lu genotip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been conducted to determine the fruit quality parameters such as sugar content and carotenoid content as well as plant and fruit characteristics of 11 local watermelon genotypes from watermelon genetic resources collection of Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. First and 50 % flowering period, main stem length, main stem diameter, number of nods on main stem, total yield, fruit weight, fruit height, fruit diameter, fruit rind thickness, TSS analysis, sugar and carotenoid contents were measured. According to the research results, the first male flowering was observed in the genotyeps of Kar 23 and Kar 175 (23.50 days) and first female flowering was found in the genotype of Kar 23 (27.00 days). Genotypes Kar 23 (4.28 kg/m2), Kar 154 (4.25 kg/m2), Kar 59 (3.72 kg/m2) took first places for their yield performance. As comparing TSS analysis, genotype Kar 147 (8.03 %) had the highest TSS content. However, when the fruit quality parameters were examined, the highest total sugar content was recorded in genotypes Kar 147 (87.97 mg/kg) and Kar 58 (81.59 mg/kg). The genotypes with the highest content of lycopene in terms of carotenoid contents were genotype Kar 175 (145.26 mg/kg).