Mersin Körfezi'nde (Kuzey doğu Akdeniz) avlanan balon balıklarının (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis) besin bileşenleri, ağır metal ve tetrodotoksin (TTX) düzeylerinin belirlenmesi
Determination of nutritional properties, heavy metal and tetrodotoxin (TTX) levels of pufferfish (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis) caught from Mersin Bay (Northeastern Mediterranean)
  1. Tez No: 482419
  2. Yazar: ALİ RIZA KÖŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada; Mersin Körfezi'nden yakalanan balon balığı türlerinin (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus ve Lagocephalus suezensis) besinsel kompozisyon, yağ asidi profili, tetrodotoksin (TTX) içerikleri ve metal düzeylerindeki mevsimsel ve eşeysel farklılıklar araştırılmıştır. Balon balıkları Aralık 2015 ile Ekim 2016 tarihleri arasında yakalanmıştır. Balon balığı türlerinin kas dokularında besinsel kompozisyon, yağ asidi ve metal analizleri yapılmıştır. Gonad, karaciğer, bağırsak, deri ve kas dokularında ise Q-TOF LC/MS cihazı kullanılarak TTX düzeyleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda incelenen balon balıklarının içerdikleri protein oranları ve doymamış yağ asidi profilleri açısından besinsel kalitelerinin yüksek oldukları belirlenmiştir. Yapılan metal analizleri sonucunda, incelenen balon balığı türlerinin kas dokularının makro ve eser element düzeyleri açısından zengin olduğu, ancak yasal limitlerin üzerinde Pb ve Cd içerdikleri belirlenmiştir. TTX düzeylerinin; L. sceleratus türünde 0.69 ile 35.60 µg/g aralığında, L. suezensis türünde 0.67 ile 3.09 µg/g aralığında olduğu belirlenmiştir. Bu türlerin toksik ve tüketilmelerinin sakıncalı olduğu belirlenmiştir. L. spadiceus türünün ise ölçülebilir düzeyde TTX içermediği ve toksik olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the seasonal and sexual differences in nutritional composition, fatty acid profile, tetrodotoxin (TTX) contents and metal levels of pufferfish species (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus ve Lagocephalus suezensis) caught from Mersin Bay were investigated. The pufferfish were caught between December 2015 and October 2016. Nutritional composition, fatty acid and metal analysis were performed on muscle tissues of pufferfish species. TTX levels in gonad, liver, intestine, skin and muscle tissues were determined using Q-TOF LC / MS. As a result of the analysis, it was determined that the nutritional properties of the pufferfish were high in terms of protein content and unsaturated fatty acid profiles. According to the metal analysis, the pufferfish species were high in terms of macro and trace elements in the muscle tissues but Pb and Cd were above legal limits. TTX levels of L. Sceleratus and L. suezensis ranged from 0.69 to 35.60 μg/g and 0.67 to 3.09 μg/g, respectively. Consequently, these species are toxic and not to be consumed due to their TTX content whereas L. spadiceus contained TTX below the detection limit and was not toxic.