Çinko (Zn), kadmiyum (Cd) ve karışımlarının Clarias gariepinus ve Oreochromis niloticus'un dokularındaki metal akümülasyonu, eliminasyonu ve bazı hematolojik parametreler üzerine etkileri
Effects of zinc (Zn), cadmium (Cd) and their mixture on tissues metal accumulation, elimination and on hematological parameters of Clarias gariepinus and Oreochromis niloticus
  1. Tez No: 482418
  2. Yazar: SERVET DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
C. gariepinus ve O. niloticus türleri çinkonun 10 ppm, kadmiyumun 2 ppm ve bu iki metalin aynı derişimlerdeki karışımlarının etkisinde bırakılarak 7. ve 14. günlerde solungaç, karaciğer, böbrek, dalak ve kas dokularındaki metal akümülasyonu, serum enzimleri ve elektrolitleri ile glikoz, total protein ve total kolesterol gibi diğer serum bileşenleri üzerine etkileri incelenmiştir. Belirtilen metaller ve karışımlarının etkisinde 14 gün süreyle bırakılan balıklar daha sonra metal içermeyen suda 7 gün süre ile eleminasyona bırakılarak anılan parametrelerdeki olası değişimler saptanmıştır. Zn, Cd ve karışımlarının etkisinde her iki türde de serum ALT, AST, ALP ve LDH aktivitelerinde metale ve süreye bağlı olarak belirgin artışlar meydana gelmiştir. Serum Ca++, Na+ ve Cl- düzeylerinde düşüş gözlenirken serum K+ düzeyinde ise artış meydana gelmiştir. Diğer serum parametrelerinde ise metale ve süreye bağlı olarak serum glikoz düzeylerinde artış, serum kolesterol ve total protein düzeylerinde düşüş saptanmıştır. Zn ve karışım etkisinde C. gariepinus ve O. niloticus'ta metal akümülasyonu bakımından dokular arasında böbrek>karaciğer>solungaç>dalak>kas şeklinde bir ilişki saptanırken Cd ve karışım etkisinde ise karaciğer>böbrek>solungaç>dalak>kas şeklinde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Metal eliminasyon periyodunda hem serum parametrelerinde hem de dokulardaki metal akümülasyon düzeylerinde belirgin değişimler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal levels in gill, liver, kidney, spleen and muscle tissues of C.gariepinus and O.niloticus were determined after being exposed singly and in mixture of 10 ppm Zn, 2 ppm Cd over 7 and 14 days of exposure and following 7 days of depuration periods. Serum enzymes, serum electrolytes and other serum components such as glucose, total protein and total cholesterol were also determined at the end of each period. The following relationship was found between tissues in both species exposed to Zn and metal mixture; kidney > liver > gill > spleen > muscle. Whereas the following relationship was true in fish exposed to Cd and mixture; liver > kidney > gill > spleen > muscle. Significant increases were determined in ALT, AST, ALP and LDH levels under the effect of Zn, Cd and their mixture. There was an increase in serum Ca++, Na+ and Cl- levels and a decrease in K+ levels. Among the other serum parameters measured an increase in serum glucose level and a decrease in serum cholesterol and total protein were detected. Tissue metal levels and sera parameters showed variation at the end of elimination period.