Flow control in the near wake of a circular cylinder by splitter plate and perforated cylinder combination
Dairesel silindirin yakın ard izindeki akışın ayırıcı plaka ve delikli silindir kombinasyonu ile kontrol edilmesi
  1. Tez No: 482420
  2. Yazar: TAHİR DURHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada derin suda dairesel silindirin ard izindeki akışın ayırıcı plaka ve delikli silindir kombinasyonu ile kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Silindir çapı D=50 mm ve bu çapa karşılık gelen Reynolds sayısı Re=5×103 deneyler süresince sabit tutulmuştur. Deneyler üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, geçirgenlik oranı β=0.3, 0.4, 0.5, 0.6 ve 0.7, çap oranı D/Ds =0.4, 0.5 ve 0.6 için delikli silindirin akış kontrolündeki etkisi PIV ölçüm tekniği kullanılarak araştırılmıştır ve ayrıca hava tünelinde silindirin sürükleme ve kaldırma katsayılarını hesaplamak için kuvvet ölçümleri yapılmıştır. İkinci aşamada, delikli silindirin daha uzak ard izindeki akış yapısı boya görselleştirme tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Son olarak, ayırıcı plaka ve delikli silindir kombinasyonunun silindirin yakın ard izindeki akış kontrolü üzerine ve sürükleme ve kaldırma katsayısına etkisi incelenmiştir. Sonuçlar geçirgenlik β ve çap oranının, D/Ds girdapları bastırmada ve silindirin sürüklenme katsayısının azaltılmasında önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yakın ard izindeki akış kontrolü geçirgenlik oranının β=0.5 ve 0.6, çap oranın D/Ds =0.4 ve 0.5 değerleri için başarılmıştır. Ayrıca, silindirin sürüklenme katsayısı β=0.5 ve D/Ds =0.4 için %65 azaltılmıştır. Ayırıcı plaka kullanımı akış yapısını önemli ölçüde etkilemiş ve toplam kaldırma katsayısının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to flow control in the near wake of a circular cylinder by splitter plate and perforated cylinder combination in deep water. The cylinder diameter was kept to constant during the experiments as D=50 mm and corresponding Reynolds number based on the cylinder diameter Re=5×103. Experiments were performed in three stages. In the first stage, the effect of perforated cylinder on the flow control was investigated using the PIV measurement technique and also force measurement was performed in the air tunnel in order to calculate the drag and the lift coefficients of the cylinder for β=0.3, 0.4, 0.5, 0.6 and 0.7 at D/Ds=0.4, 0.5 and 0.6. In the second stage, the flow structure in the further downstream of the perforated cylinder was investigated using dye visualization technique. Finally, the effect of the splitter plate and perforated cylinder combination in the near wake was investigated on the flow control with respect to total drag and lift coefficients. The results depicted that the porosity, β and the diameter ratio, D/Ds have substantial effects on the flow control and the drag reduction of the cylinder. The flow control was achieved in the near wake region for β=0.5 and 0.6 at D/Ds=0.4 and 0.5. Also, the drag coefficient of cylinder was reduced by 65% for β=0.5 at D/Ds=0.4. It was observed that using of the splitter plate remarkably affected the flow structure and increased the total lift coefficient.