Adaptation of digital electronic into detector systems NUMEXO2 in exotic nuclei research
Egzotıik çekirdek araştırmalarında detektör sistemleri içerisinde NUMEXO2 dijital elektronik sisteminin adaptasyonu
  1. Tez No: 482432
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR, PROF. DR. SEFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin temel amacı, yeni geliştirilen dijital elektronik, yani test edilen NUMEXO2 'nin GANIL'deki EXOGAM2 (EXOtic GAMma array) dedektörü ile birlikte performans ve yeteneklerini tanıtmak ve göstermektir. Bu elektronik, egzotik çekirdek üretmek ve nükleer yapısını anlamak için radyoaktif iyon demeti uygulandığında yüksek oranlı sinyal aktarma kapasitesinin gerekliliği nedeniyle geliştirildi. NUMEXO2, hem kararlı ışın hem de radyoaktif ışın deneyi ile, deney sırasında yüksek oranda sayısal, deneysel verilere sahip olmakla kalmayıp hem enerji hem de zaman için iyi yüksek cözünürlük elde etmek için kullanılacaktır. Bu tezde, NUMEXO2'nin tasarımını, doğrulamasını ve performansını açıklamaya çalışacağız. NUMEXO2'nin performansını göstermek için, nükleer araştırma merkezi olan GANIL'de Fransa'da yapılan test denemesinin sonucunu sunacağız.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to introduce and show the performance and capabilities of the newly developed digital electronic namely NUMEXO2, which has been tested, coupled with EXOGAM2 (EXOtic GAMma array) detector at GANIL in France. This electronic has been developed due to the necessity of high rate signal transferring capacity when a radioactive ion beam is applied in order to produce exotic nuclei and to understand their nuclear structure. NUMEXO2 will be used both with stable beam and radioactive beam experiment not only to have high rate digital experimental data during the experiment but also will be used to obtain good high resolution both for energy and time. In this thesis, we will try to explain the design, verification, and performance of the NUMEXO2. In order to show the performance of NUMEXO2, we will present the result from test experiment performed in France at GANIL, nuclear research center.