Türkiye telekomünikasyon sektörü senaryoları
Turkey telecommunication market scenarios
- Tez No: 126739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Strateji, 2000'i aşkın bir süre askeri bir kavramı çağrıştırmış ve“savaşlarda galip gelmenin yolları”anlamına gelmiştir. İşletmelerde strateji kavramının geçmişi ise yaklaşık 50 senelik bir süreçtir. II. Dünya savaşından sonra, savaş dönemi stratejistleri savaşta kullandıkları stratejik planlama yöntemlerini iş dünyasına taşıdılar. Stratejik Düşüncenin tarihteki gelişimi 2. Bölümde yer almaktadır. Stratejik Yönetim Süreci bir kuruluş için gelecekte varılması istenen konuma ulaşabilmek için, gerekli dış/iç çevre analizlerinin yapılması, vizyona ulaşma yolunda strateji ve hedeflerin tespit edilmesi, iş planlarının hazırlanması, bütün işletmenin bu hedefler ve planlar doğrultusunda performans göstermesinin sağlanması ve performansın takip edilmesi yolunda yapılan çalışmaları içermektedir. Bir işletmenin hedefleri ve uygulamalarında çevre şartlarının etkisi belirleyici olmaktadır. Bu yüzden sosyopolitik çevre, ekonomi ve finans çevresi, teknolojideki gelişmeler, ticari gelişmeler, rekabet çevresi, regülasyonlar ve hukuki düzenlemelerin yakından takip edilmesi gereklidir. Bu çevrelerdeki eğilimlerin incelenmesi, elde edilen bulguların işletmenin kendi tecrübesi ile birleştirilerek stratejik görüşlere çevrilebilmesi için çok önemlidir. Bu bilgiler çevredeki fırsat ve tehditlerin farkına varılması; işletmenin kendi güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesi için girdi sağlar. İsabetli analizler, isabetli iş planlarının yapılmasına ve işletme kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasına yol açar. Tezin 3. Bölümü Stratejik Yönetim Süreci'nin elemanlarını detaylıca anlatmaktadır. Rekabet arttıkça ve bilgi ve iletişim teknolojilerinde gelişim sayesinde bilgilerin şeffaflığı, hızı ve erişimi arttıkça, daha çok eleman sistemin içine girmektedir. Örneğin elektronik ortamın kolaylıkları, yabancı bir üreticinin daha az yatırım ile ve daha hızlı pazara girmesini sağlayabilmektedir. O halde pazarın geleceğini tahmin edebilmek için üreticinin kaynakları, kendi pazarlarındaki durumu gibi değişkenlerin durumları da takip edilmelidir. Ayrıca dış çevredeki organizasyonu etkileyen değişkenlerin (döviz kurları, faiz oranları, Libor oranları, yatırımcı davranışları, politik dengeler, vb.) ani değişimleri daha sık söz konusu olmaktadır. Böylece gittikçe sistem daha çok belirsiz hale gelmektedir. Artık geleceği doğru tahmin etmek önemini yitirmekte, olası gelecekleri tespit edip bunlara göre bir kaç tane stratejik plan hazırlamak gerekmektedir. Belirsizlik altında karar verme ihtiyacı, senaryo planlamanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. 4. ve 5. Bölümler Belirsizlik ve Senaryo kavramlarını açıklamakta ve senaryo planlama metotlarını incelemektedir. 5. Bölümde anlatılan metotlardan Godet Metodu, bu tezin uygulamasında kullanılacak metottur. Bu metodun tanıtılması 6. Bölümde yer almaktadır. Godet, alt metotlardan oluşan bir modüler bir yapıya sahiptir. Birbirinden bağımsız olarak sonuç verebilecek alt metotlar mevcuttur. Bir alt metodun çıktısı diğer alt metoda belli bir sırada girdi olarak iletildiğinde, sistem bir bütün halinde çalışmaktadır. Godet'in en büyük avantajı değişkenler, aktörler ve amaçlar arası doğrudan ve dolaylı ilişkileri ortaya çıkarabilmesidir. Böylece değişkenler ve aktörler arasındaki ilişkilerin, araştırdığımız sektörü nasıl etkileyeceği tespit edilmiş olur. 7. ve 8. Bölümler tamamen uygulamaya yönelik kısımlardır. Dünyada ve Türkiye'de telekom son on yılına damgasını vuran sektördür. Bilişim imkanları bazı sektörlerinverimliliği bulma çabası ile yakınsamasına yol açmaktadır. Örneğin medya, bilgi sistemleri ve telekomünikasyon sektörleri arasında bir yakınsama yaşanmaktadır. Gazeteler günde 1 kez güncellenen haber kaynakları iken, şu an internette günde 10-20 kez güncellenen kaynaklar olmuştur. Bütün dünyaya gazete göndermek zorunda kalmadan okuyucu kitlesi artmış ve maliyetler düşmüştür. Haberin okuyuculara iletilmesi süreci matbaa ve kargo şirketleri zincirinden, bilgisayar yazılımları ve iletişim şirketleri zincirine geçmiştir. Sadece yazılı medya değil görsel medya da bu yakınsamayı hissetmektedir. Dijital devrim, görüntü iletiminde de çığırlar açmıştır. Bütün medya öğelerinin (ses, metin, resim, görüntü) dijital kodlara çevrilip iletilmesi dijital iletişimin temel mantığıdır. Yakın zamana kadar sesi radyo medyası, metin ve resmi yazılı medya, görüntüyü ve sesi de görsel medyadan alıyorduk. Dijital kodlamalar ile bu öğeler multimedya içeriğini oluşturmaktadır. Multimedya da kullanıcılarla dijital televizyonlar, bilgisayarlar, mobil terminaller ve diğer elektronik eşyalarda buluşmaktadır. Yakında TMT (Teknoloji, Medya, Telekom) diye tek bir sektörden bahsedebileceğiz. Bu sektör bize multimedya içeriğinin istenen zamanda, istenen ortamda (mobil, sabit) kullanıcıya ulaşmasını sağlayacaktır. Aynı içeriğe televizyondan, PC'den ve mobil terminallerden ulaşılabilecek, işlemler yapılabilecek. Bu yakınsamanın getireceği başka bir büyük yenilik de müşterinin isteklerine uygun servislerin ve içeriklerin üretilebilmesi olacaktır. Buna interaktivite denmektedir. Portaller bu interaktivitenin web tarafında yapılabilmesini sağlamaktadır. Gelecekte cihazlar internet ağının birer uçbirimleri haline geleceğinden, cihazın içindeki yazılımlar sürekli İP ortamındaki diğer uçbirimler ile konuşabilecek hale gelecektir. Örneğin otomobilin içindeki bir kameranın çektiği görüntüleri analiz eden bir bilgisayar programı, araba servisinde sorunun uzaktan ve önceden tespit edilebilmesini sağlayacak, otomobil panelden kullanıcısına sorunu ve çözümünü iletebilecektir. Bu örnek gibi bir çok örnek telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesi ile doğru orantılıdır. Ekran teknolojileri, pil teknolojileri, Uzakdoğulu üreticiler, yatırımcılar, operatörler ve servisleri, regülatörlerin düzenlemeleri, tüketicilerin teknolojiye yatkınlıkları gibi birçok etken telekom sektörünü etkilemektedir. Türkiye'deki sektör ise uluslararası trendlerle zaman olarak biraz geç olsa da benzer eğilimler göstermektedir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Strategy word had been known, for over 2000 years, for a military concept, which means“the ways and plans to win the wars”. However, the business environment met the“strategy”concept as a management tool.approximately 50 years ago. After 2nd World War, the war strategists carried their strategic planning methods to the business environment. The evolution of the Strategic Thinking throughout the history is the theme of the 1st Chapter of the Thesis Study. Strategic Management Process for an organization, inquires the works of preparing the required internal/external environment analysis, setting the proper strategies and targets due to attain the vision, accomplishing the business plans, aligning whole organization in order to meet the targets via closely monitoring the performance criteria. The environmental factors plays a determining role in the organization's targets and progresses. For this reason the sociopolitical environment, economical and financial environment, the technological enhancements, worldwide commercial developments, competition arena, regulations and legal arrangements sholud closely be followed. It's important to combine the analysis of the trends in these environments with the experience of the organization and to convert this valuable knowledge to strategic thoughts about the future. These outcomes are the critical inputs for exploring the opportunities and threats in the external environment and the strengths and weaknesses in the organization itself. Proper analysises lead to successful business plans and efficient resource allocation. The 2nd chapter explains the elements of the Strategic Management Process. The worldwide business environment has become more global, more transparent and faster especially in the last ten years, thanks to the rapid enhancements in information and communication technologies. The power of computing and fast communication has improved the automation in production and information processes and led the world into a period of which, the supply exceeds the demand. And as a result companies have to produce its products/services according the customer preferences, in order to sell its capacity. As the competition increases, as the speed, access and transparency of information become better more variables enter into the system. For instance, a foreign producer can easily enter the new global markets by the use of electronic environment. Thus, due to forecast the future of the market, the resources of the producer and its own market performance should be closely followed. On the other hand, the external factors (such as FX rates, domestic interest rates, Libor rates, investor behavior, political equilibrium, etc.) have the risk to change instantenously, more than ever. For these reasons, the system becomes more and more ambiguous each day. Trying to foresee the future exactly is not important any more. The effort should be spent for clarifying probable futures and preparing alternative strategies covering these alternatives.“Estimating the future”became a risk that can not be covered any more, so“being proactive and elastic against the chaotic change momentum”is becoming more efficient philosophy as the time passes and bad experiences happen. This need for clairfying alternatives gave birth to scenario planning. Uncertainty and scenario concepts, and scenario methods are discussed in 4th and 5th Chapters. XIIThroughout the methods covered in the 5th Chapter, Godet is the method used in this thesis study. Godet Scenario Planning Method is described in the 6th Chapter. Godet has a modüler structure which consists of submethods. There are sub modules working as independent procedures. When the outputs of a sub-method is tranferred to another sub-method as inputs, system works as a whole. The best advantage of the Godet is it can reveal the direct and indirect relationships between the variables and actors. The 7th and 8th Chapters are dealed with the implementation of the thesis. Telecommunications is the most developed sector in the last decade. These enhancements in the infocommunication sectors provided opportunities for some other sectors to converge and sustain the efficiency. For instance media, information systems and telecommunications are the 3 sectors going through a convergence. A few years ago newspapers were one-a-day printed, so the information were refreshed each day. But now these sources of information can be refreshed many times a day. There is no need to send the papers to the whole world in order to reach more readers throughout the world, putting the news to the website is sufficient. The process of delivering the printed material via chain of printers and cargo companies passed to computer softwares and communication access providers. The digital revolution broke new grounds to the visual media also. Transfering the conventional media elements (voice, text, picture, video) to digital codes (bits) and transmitting them via a communication network are the basis of digital communication. Radio medium transmits voice, printed medium transmits text and pictures, television transmits video merged with voice. With digital coding techniques, these media comprises multimedia content. And the multimedia content meets the customers via personal computers, digital televisions, mobile terminals and other electronic equipments. In tne near future, we will be talking about TMT (technology, media, telecom) as a sole sector. These sector will provide us oir preffered content anytime and anywhere (mobile, fixed location). The same content will be available from the TVs, PCs and mobile terminals. Another reform, created by the convergence, is producing the tailor-made services and content according to the customer preferences. This is called interactivity. Portals provides the creation of and access to the services in the web environment. In the future, all the electronic capable devices will become the endpoints of the IP network. For example, the visions in the engine recorded by a small camera can be transmitted to service center, and the software in the center can analyze the recorded visions and identify an existing or a potential problem in the car and send the actions, that have to be taken by the driver, to the car's computer screen in the front panel. Like this automation example, a lot of new examples is directly proportional with the further enhancements in the communication technologies. Display technology, battery technology, far-eastern manufacturers, investors, operators and their services, the regulations, the adaptation levels of consumers and many other factors affect telecommunication sector. The sector in Turkey, also follows the similar trends, although a little bit late from other markets, such as North America, Europe and Far East. XIII