Quantum transport in nanostructural materials
Nano seviye malzemelerde kuantum taşınımı
  1. Tez No: 482435
  2. Yazar: GİZEM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SEVİNÇLİ, DOÇ. ÖZGÜR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nano düzeydeki ölçüm ve üretim tekniklerindeki gelişmeler sayesinde, tek moleküllü eklemlerde ısıl taşınım ölçümü günümüzde mümkündür, bu durum nano-ölçekte termal cihazlar yapımını mümkün kılar. Termal cihazların yapı taşlarından biri ise ısısal anahtardır. Bu çalışmanın amacı ise fotoizomerleşmeye ve tek moleküllü eklemlere dayanan bir ısıl anahtar yapmaktır. Tersinir fotoizomerleşme tek moleküllü eklemlere dayanan tersinir ısıl anahtar yapımının temel unsurudur. Bu tezde, azobenzen ve türevlerinden kurulan moleküler eklemlerin ısıl iletkenlikleri atomistik Green fonksiyonları ile kombine edilmiş yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan sıkıbağlanma methodu kullanılarak hesaplanmıştır. Bu moleküller fotoizomerleşme özelliğini ışık altında uzaydaki üç boyutlu yapısını değiştirerek göstermektedirler. Rezervuar detaylarının yanı sıra farklı bağlayıcı gruplarının etkileri de araştırılmıştır. Rezervuar olarak karbon nanotüpler kullanılmıştır ve bununla beraber rezervuar etkilerinin detaylarını incelemek için jenerik rezervuar da incelenmiştir. Isıl iletkenliğin molekül yapısının trans konfigurasyonundan sis configurasyona geçişinden dolayı değişebileceği gösterilmiştir. Bu değişim molekülü rezervuarlara bağlayan bağlayıcı grupların değiştirilmesi durumunda da ve molekülün değişmesi durumunda da gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the advances in the measurement and fabrication techniques at the nano-scale it is now possibe to measure thermal transport across single molecule junctions, which makes it possible to consider nano-scale thermal devices. One of the building blocks for such thermal devices should be thermal switches. The aim of this study is to design a thermal switch, which is based on a single molecule junction and photoisomerism. We propose reversible photoisomerism as a key ingridient to build reversible thermal switches based on single molecule junctions. In this thesis, the thermal conductance of molecular junctions built by azobenzene and its derivatives are computed using density functional based tight binding method combined with atomistic Green's functions. These molecules show photoisomeric behaviour by switching their three-dimensional structure when exposed to radiation. We investigate the effects of different linker groups as well as the details of the reservoirs. Carbon nanotubes are used as reservoirs, while generic reservoirs are also investigated to illuminate the effects of the reservoir details. We show that thermal conductance can be altered by switching the molecule from trans to cis configuration. The effect is robust under the change of the linkers that bind the molecules to the reservoirs and under the change of the particular molecular species.