Almost local-global rings
Neredeyse yerel-bütünsel olan halkalar
  1. Tez No: 482436
  2. Yazar: İDEM SUSUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AY SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde Prüfer tamlık bölgeleri üzerinde Invariant Factor Teoremi incelenmiştir. Bu amaç dogrultusunda, Prüfer tamlık bölgesi üzerine bu teoremi sağlayabilmesi için gerekli ve yeterli koşullar verilmiştir. Bu süreçte, neredeyse yerel-bütünsel halkalar UCS özelliğine sahip oldukları için büyük önem taşımaktadırlar. UCS özelligiyle bağlantılı olarak BCS halkaları ve özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the Invariant Factor Theorem for Prüfer domains. In accordance with this aim, we give a survey of necessary and sufficient conditions on a Prüfer domain to satisfy the Invariant Factor Theorem. In this process, almost local-global rings have important role since they satisfy the USC-property. Regarding to the UCS-property, BCS-rings together with their properties are also investigeted.