Importance of condition survey and report of built cultural heritage: Duzce (Hereke) bath
Kültürel mirasın durum incelemesi ve raporunun önemi: Düzce (Hereke) hamamı
- Tez No: 482437
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Tarihi yapıların korunması çalışmalarında doğru müdahale kararları, yapının mevcut durumunun doğru analiz edilip değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeye bağlı olarak yapılacak çalışmaların belirlenmesi ile verilebilir. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), kültürel mirası koruma çalışmalarında kullanılmak üzere standardizasyon oluşturma çalışmalarına başlamıştır. Geliştirilen standartlardan birisi, 2012 yılında kabul edilen ''Kültürel Miras Yapılarının Mevcut Durumunun İncelenmesi ve Raporlanması'' dır. Türk Standartları Enstitüsü, bu standartı tarihi yapıların korunması çalışmalarında kullanılacak bir standart olarak kabul etmiştir. Dolayısıyla tüm kurumlar, Türkiye'de yapılan koruma çalışmalarında bu standarta uymak zorundadır. Bu standart, kültürel mirasın mevcut durumunun nasıl değerlendirileceğini, belgeleneceğini, kaydedileceğini ve rapor edileceğini tanımlamaktadır. Standart, ihtiyaçların ve korumanın esaslarının belirlenmesi çalışmalarında uygulanmaktadır. Bu tezin amacı bir örnek çalışması üzerinde standartı kullanmaktır. Seçilen örnek İzmir'de Düzce Hamamı'dır. Çalışma yapıda görsel gözlem ile başlatılmıştır. Çalışmada gerekli yerlerde dijital kamera, çelik metre ve aydınlatma cihazları kullanılmıştır. Çalışma, binanın stabilitesini ciddi biçimde etkileyen yıkılmış duvarlar, kemerler ve kubbelerden başlamıştır. Düzce Hamamı'nın durum raporunda hasar tespiti ve sınıflandırılması yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Hasarların çoğunun acil müdahale edilmesi gereken yapısal bozulmalar olmasına rağmen, bazı ciddi malzeme bozulmaları da gözlenmektedir. Malzemelerde ve horasan sıvalarda mikrobiyolojik kolonizasyonlar, siyah ve beyaz tortular ve çiçeklenmeler tespit edilmiştir. Horasan sıvalarına yapılacak müdahaleler temizleme ve sağlamlaştırma işlemidir. Orijinal horasan sıva kazınmamalı ve yeni bir sıva uygulanmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In historic buildings conservation works, proper intervention decisions are taken by the correct analysis and evaluation of the present situation of the building. The European Committee for Standardization (CEN) has started a standardization studies in the protection of cultural heritage. One of the important developed standard is the“Condition Survey and Report of Built Cultural Heritage”that accepted in 2012. Turkish Standards Institution has adopted the "condition survey and report of built cultural heritage'' as a local standard to be used in the conservation work of historic building in Turkey. Hence, all institutions have to comply with the standards for conservation work carried out in Turkey. This standard specifies how the present condition of cultural heritage will be evaluated, documented, recorded and reported. It is applied the determination of the need for maintenance measures and identification of detailed principles of conservation. The aim of this thesis was to use standard on a case study. The chosen case was Düzce Bath in İzmir. The study began by visual observation at the site. During the survey of the study, digital camera, flashlight and steel meter were used in the necessary places. Work has to be started from mostly collapsed walls, arches and domes that affect the stability of the building severely. In the condition report of the Düzce bath, damages were determined, classified and recommendations were proposed. Although most of the damages (deterioration) are structural failures that need to be urgent intervention, some serious material deteriorations are also observed. Microbiological colonizations, black and white deposition and efflorescenses have been determined on the materials and horasan plasters. The interventions to be done to the horasan plasters are cleaning and consolidation. The original horasan plaster should not be scraped and a new plaster should not be applied.