Optimal location of distributed generation in Iraqi network
Irak networkte dağıtım jenerasyonu optimal yeri
  1. Tez No: 482504
  2. Yazar: HUSHAM SULAIMAN SAJIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda, dağıtım jeneratörünün önemi arttı ve yaygınlaştı. Dağıtım jeneratörü (DG); aşırı yüklenme durumunda çalışan hatlardaki kayıpları azaltarak, tüketici tarafındaki gerilimin seviyesini ve iletim hatlarını iyileştirerek dağıtım ağları üzerinde olumlu etkiler yapabilir. Bu nedenle yakın zamanda yük talebindeki sabit artış nedeniyle, merkezi tesisin sızıntısını telafi etmek için, bu tezde önerilen yöntem, pratik bir güç sisteminde aktif güç kaybını en aza indirgemekte ve yepyeni kurulmuş bir dağıtım jeneratörünün en uygun konumunu belirlemektedir. Dağıtılan bir jeneratörün performansını belirlemek için Irak'taki 30 bus-33 KV dağıtım sistemi uygulanabilir. Voltaj dalgalanmasının kontrolünde kaynaktan gelen gerilim değerinin eksikliğini bazen telafi edemeyen yük kademe değiştiricisinin (OLTC) çalışmasında olumlu bir role sahip olmalarına katkıda bulunurlar. Bu çalışmanın ana katkısı, bir alet kutusu olarak MATPOWER 6.0'ı ve gerilim profilini destekleyen bir dağıtık nesne kullanarak bir güç sistemini simüle etmek için parçacık sürü optimizasyonuna (PSO) giriş algoritmasıdır. Sistemin, jeneratörün şebekeye girmesinden önce simüle edilmesi, gerilim ölçüm sonuçlarının düşük olması ve jeneratörün dağıtım şebekesine girmesinden sonra gerilim profilinde belirgin bir iyileşme kaydedildiğinden sonuçlar olumluydı. Sonuçlar, Irak dağıtım ağının bir bölümünde jeneratörün en uygun yerini öneren parçacık yığın optimizasyonu (PSO) algoritmasının verimliliğini göstermektedir. Bu tezde, PSO algoritması ve MATPOWER 6.0 alet kutusu, reaktif güç dağıtım problemine bir çözüm olarak uygulanmaktadır. PSO mükemmel bir arama gücü ile donatılmış bir optimizasyon stratejisidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the distribution generator has become very important and common. The distributed generation (DG) can have positive effects on distribution networks by improving the level of voltages at the consumer end and on the transmission lines by reducing losses in lines that are working at overload. Therefore, to compensate for the leakage of the central plant due to the fixed increase in the load demand recently, the proposed method in this thesis minimizes active power loss in a practical power system and determines the optimal positioning of a brand new installed distribution generator. Iraqi 30 bus-33 KV distribution systems can be applied to determine the performance of a distributed generator. They contribute to the control of the voltage fluctuation to have a positive role in the work of the on load tap changer (OLTC) which is sometimes unable to compensate for the lack of value of the voltages supplied from the source. The main contribution of this work is the introduction particle swarm optimization (PSO) algorithm to simulate a power system using the MATPOWER 6.0 as a toolbox and one distributed generation to support the voltage profile. The results were positive as the system was simulated before the generator was entered into the network and the voltage measurement results were Low and after the input of the generator to the distribution network recorded a clear improvement in the voltage profile. The results indicate the efficiency of the particle swarm optimization (PSO) algorithm, which proposes the optimal location of the generator in a part of the Iraqi distribution network. In this thesis, the PSO algorithm and the MATPOWER 6.0 toolbox are applied as a solution to the reactive power dispatch problem. PSO is an optimization strategy that is equipped with an excellent search power.