Enhancement of reliability indices in radial distribution power networks where 3-phase tripping reclosers are used instead of main circuit breakers
Ana devre kesiciler yerine 3-fazlı otomatik aç-kapa şalterlerinin kullanıldığı radyal dağıtım güç şebekelerinde güvenilirlik endekslerinin iyileşmesi
  1. Tez No: 482514
  2. Yazar: QASIM MOHAMMED ARJANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Genelde, belli bir yerden enerji dağıtan sistemler geniş alanlarda oluyor, güvenilir olması için gelişmiş ve ekonomik olması beklenir. Yani çözümler gelişmiş olması gerekir, düşük bir yatırımla işin içinden çıkılması gerekir. Birde bu iş sürekli olması lazım. Çok kesintiler, çalıştırmada, çevresel faktörlerden kaynaklanır. Bu çalışmada ağın gücünü radial dağıtımdaki güvenirlik indeksini iyileştirip ve gerekli araştırmalar yapıldı ve 3 fazlı tekrar kapananlar breaker devrenin yerine kullandık. Bu tekrar kapayıcı, geçici kesintilerin etkisiyle otomatik olarak kaldırılıyor ve böylece daha fazla hizmet sürekliliği sağlıyor. Sonuç olarak, bu iş gelişmiş teknolojiyi müşteriye güvenirlik sağlamak içindir, 3ph- gezgin ile otomatik kontrol yapmayı rahatlandırılacaktır. Birde, 3ph-gezgini noktasal enerji dağıtıcısının tabanı ile oluşmaktadır. Yani, tek bir noktadan dağıtmak yerine olaya daha yakından dahil oluyor. Sonuç olarak, standart RBTS (Bus 2), noktasal güç dağıtım sistemi daha analitik işler FMEA için MATLAB ortamında kullanılır.
Özet (Çeviri)
Service reliability has become one of the most important necessities for customer satisfaction in modern society. But, large areas of the common radial distribution power networks have been suffered from power outages. In this work, we have studied the enhancement of reliability indices in radial distribution power networks where 3-phase tripping reclosers are used instead of main circuit breakers. This recloser is removing for the effect of temporary interruptions automatically hence getting more continuity of service. Finally, for explaining that; a radial distribution power network for (Bus 2) of RBTS is used for analytical purposes and the work simulations are done by Failure Mode and Effect Analysis technique in MATLAB environment. In conclusion, we have investigated successful reliability indices results while lowering the investment requirements.