Power supply quality improvement using dynamic voltage restorer (DVR) in Iraqi network
Irak ağındaki dinamik gerilim gerektiricisi (DVR) kullanarak güç kaynağının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 482515
  2. Yazar: AMIR HAMEED ABED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Güç kalitesi (PQ) bugünün dünyasında önem ve endişe konusudur. Son yıllarda tüketici elektroniği cihazlarının, güç şebekesindeki bozulmalarının minimuma indirgenmesi ile birlikte en önemli unsur haline geldi. Elektronik güç teçhizatının kullanımı hızla artmış ve bu da PQ'nun çeşitli sorunlarına yol açmıştır. Voltaj şişer ve sarkmalar, endüstriyel tüketicileri etkileyen PQ problemlerinin başlıca parçalarıdır. Bu problemlerin üstesinden gelmenin en iyi yolu özel güç aygıtları kullanmaktır. Bu sorunun çözümü elektrik dağıtım ağlarındaki güç aygıtları için, genelde yararlı ve etkili bir aygıt olan, Dinamik Voltaj Geri Yükleyici (DVR) diye bilinen bir güç aygıtı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Herhangi bir probleme karşı hızlı ve dinamik bir tepki verir. Ayrıca daha küçük boyutta ve daha düşük maliyetlidir. Bu çalışmada, MATLAB / SIMULINK analiz yaptı ve cihaz için darbe genişliği modülasyonu (PWM) ile orantılı Integrator (PI) tarafından sağlanan kontrol yöntemleri ve DVR cihazının bileşenleri hakkında detaylı bir inceleme yapıldı. Kontrol stratejileri ve cihazın performans optimizasyon kapasitesi için en iyi bölüm seçildi. Elde edilen sonuçlar, bir DVR cihazının orta ve alçak gerilim dağıtım sisteminde, PQ problemlerini azaltma yeteneğini ve bu alandaki araştırmacılar için ayrıntılı bir açıklama olduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
Power quality (PQ) is a matter of importance and concern in today's world. It has become paramount with the appearance in recent years of electronic consumer devices that distortions in the power grid be minimized. The use of electronic power equipment has increased fast, which is leading to various problems of PQ. The voltage swells and sags are the major for PQ problems affecting industrial consumers. The best method to overcome these problems is through the use of custom power devices. The solution to this problem may be implemented using force devices, one example of which is known as a Dynamic Voltage Restorer (DVR), a device that is generally useful and efficient for power devices in electrical distribution grids. It has a fast-dynamic response for any disturbance and it is a smaller size and lower in cost. In this thesis, the work was analyzed by MATLAB/SIMULINK and a detailed review of the components of the DVR device as well as about the control methods available by the proportional Integrator (PI) with pulse width modulation (PWM) for the device, has been chosen the best section for the control strategies and the performance optimization capability of the device. The results obtained have proven the capability of a DVR device in mitigating the PQ problems in a medium and low voltage distribution system as well as a detailed explanation for researchers in this field.