Improvement of real and reactive power control by putting unified power flow controllers (UPFC) in the optimal locations of transmission lines
İletim hatlarının optimal yerlerine birleştrilmiş güç akışı kontrolörlerini (UPFC) kesken gerçek ve reaktif güç kontrolünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 482524
  2. Yazar: MOHAMMED TALIB GHALIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, iletim hatlarının en uygun yerlerinde birleştirilmiş bir güç akışı denetleyicisi (UPFC) yerleştirerek gerçek ve reaktif güç kontrolünün iyileştirilmesidir. MATLAB / SIMULINK ortamı, 500 kv'lik bir iletim hattı sistemi vasıtasıyla gerçek ve reaktif gücün iyileştirilmesini doğrulamak için bu tezde kullanılmıştır. UPFC cihazının en uygun yerleri, bu tezde, güç sistem ağında yer alan UPFC cihazlarının sayısının ve sayısının belirlenmesi için etkili bir yöntem olan Parçacık Sürüsü Optimizasyonu (PSO) algoritmasına dayanılarak belirlenmiştir. Bu yöntem, tıkanıklığın azaltılması için kritik hatların çoğunda tanınır ve kritik otobüslerde voltaj güvenliğini artırır. Önerilen teknik 24 veriyolu güç sisteminde uygulanmaktadır. Bu nedenle, bu tezde, iletim hatlarında gerçek güç ve reaktif güç kontrolünü iyileştirmek için UPFC'nin performansı araştırılmış ve bu tezde elde edilen önemli sonuçlar, Bulanık Mantık denetleyicisi kullanan ve kullanmadan önceki iyileştirme sonuçlarını güçlendirmiş ve aynı zamanda PSO algoritması için tıkanıklığı gidermek ve iletim güç hatlarının gerilim güvenliğini arttırmak için UPFC cihazlarının tahsisi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the objective of the work is to improve the real and reactive power control by placement of a unified power flow controller (UPFC) in the optimal locations of transmission lines. The MATLAB/ SIMULINK environment is utilized in this work for verifying the improvement of real and reactive power through transmission line systems of a 500 kv. The optimal locations of the UPFC device are specified based on Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm which is an effective method used for determining the optimal location, size and number of UPFC devices in a power system network to mitigate the congestion when recognized in most of critical lines and to enhance voltage security in critical buses. The proposed technique is implemented on a 24- bus power system. So, in this thesis the performance of the UPFC is investigated to improve real power and reactive power control in the transmission lines. The associated results obtained in this thesis strengthen the earlier results for the improvement with and without using a Fuzzy Logic controller, and also PSO algorithm for the allocation of UPFC devices to relieve congestion and enhance voltage security of the transmission power lines.