Farklı sığır ırklarında PON1 aktivitesi
PON1 activity in different cattle
- Tez No: 482527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, önemli stres kaynaklarından olan pestisitlerin, organofosfat ajanları ve sinir gazlarını hidroliz etme yeteneğinde olan ve LDL'nin oksidasyonu ile lipit peroksitlerinin oluşumunda koruyucu etkisi olan paraoksonaz 1 (PON 1) enziminin farklı sığır ırklarındaki ve farklı yaşlardaki aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmada; holstein, simental ve jersey ırkı sığırların kan numuneleri kullanılmıştır. Sığırlar; genç (0-6 ay), orta yaş (6 ay-4 yaş), yaşlı (4 yaş ve üzeri) olmak üzere 3 yaş grubuna ayrılmış her bir sığırdan 5ml kan numunesi analiz edilip PON1 aktiviteleri belirlendikten sonra istatistiksel analizler yapılmıştır. PON1 enzim aktivitesi yüksek olan hayvanların organofosfatlı bileşiklerle ilaçlama yapılan bölgelerde adaptasyon kabiliyeti bakımından PON1 aktivitesi düşük olan hayvanlara göre daha dirençli olacağı bilgisine dayanılarak ve marker destekli seleksiyonda (MAS) ön karakterizasyon çalışması olarak kullanılabilirliğini araştırdığımız bu çalışmamızda jersey ırkı sığırların, holstein ve simental ırkı sığırlara kıyasla daha dirençli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study pesticides, which are important stress sources in animals, organophosphate agents and agents capable of hydrolyzing nerve gasses and of LDL oxidation and the protective effect of paraoxonase 1 in the formation of lipid peroxides (PON 1) enzymes in different cattle breeds and at different ages it has been indentified. Study; blood samples of holstein, simental, and jersey race cattle were used. Statistical analyzes were performed after analyzing 5 ml blood samples from each cattle divided into 3 age groups (0-6 months), middle age (6 months-4 years) and elderly (4 years and older) and PON1 activities were determined. Based on the knowledge that animals with high PON1 enzyme activity are more resistant to adaptation in animals treated with high PON1 activity, and in our study we investigated the untility of marker assisted selection (MAS) as a pretargeting study. It is concluded that simental race is more resistant than cattle.