Bazı sığır ırklarında bireysel laktasyon eğrisi modellerinin karşlılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of individual lactation curve models in some cattle breeds
- Tez No: 620548
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Damızlık hayvanların doğru seçilmesi, sürünün gelecekteki süt verimi ortalamasını, dolayısıyla işletmenin karlılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Damızlık hayvanların seçiminde dişi ise bireysel süt verimlerinin, erkek ise kızlarının bireysel süt verimlerinin belirleyici bir kriter olduğu ve araştırıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Yaygın bir şekilde kullanılan ve sürü ortalaması üzerinden elde edilen laktasyon eğrileri, hayvanların bireysel damızlık değerinin belirlenmesinde bir kriter olmaktan uzaktır. Dolayısıyla sürü ortalaması üzerinden elde edilen laktasyon eğrileri araştırıcıya sadece sürüye ait genel bir fikir verir. Mevcut çalışmalar, bireysel laktasyon eğrilerinin işgücü ve elde edilme sürecindeki zorlukları nedeni ile çoğunlukla sürü ortalaması üzerinden yapılmış ve kulllanılan modellerin karşılaştırılmasında da bu veri setleri kullanılmıştır. Farklı sığır ırklarında farklı modellerin bireysel laktasyon eğrileri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmesi araştırıcılara iki önemli bilgi kaynağını sunacaktır. Bunlardan birincisi hangi ırka hangi modelin daha uygun olduğu, ikincisi ise her bir hayvan için bireysel laktasyon eğrisinin elde edilmesi ve araştırıcının hizmetine sunulmasıdır. Elde edilecek bu iki bilgi kaynağı araştırıcıların damızlık hayvanların seçimindeki dolayısıyla ıslah çalışmalarındaki başarıyı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The right choice of breeding animals significantly affects the future milk yield of the herd and thus the profitability of the enterprise. It is a known fact that the individual milk yields and the individual milk yields of females are the determinant criteria for the selection of breeding animals and they are used intensively by the researchers. Lactation curves, which are widely used and obtained over the mean of flocks, are far from being a criterion in determining the individual breeding value of animals. Therefore, lactation curves obtained from herd mean give the researcher a general idea of the flock only. Existing studies have been conducted mostly on herd mean because of the difficulties in individual labor lactation curves and these data sets were used in comparison of the models used. A comparative study of different models on individual lactation curves in different cattle breeds will present two important sources of information to the researchers. The first of these is to find out which model is the most suitable, and the second one is to obtain an individual lactation curve for each animal and present it to the service of the researcher. These two sources of information to be obtained will increase the success of the researchers in the selection of breeding animals.