Farklı sığır ırklarından elde edilen sperm glutatyon S-transferaz enzimlerinin ağır metallere karşı ilgisinin araştırılması
Affinity to some heavy metals of sperm glutation S-transferase enyzmes from different cattle breeds
- Tez No: 482528
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda, endüstrileşmenin artmasıyla meydana gelen ağır metallerin çevre kirliliğinin yanı sıra; üreme sistemi üzerine olan etkileri büyük bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Çalışmada, günümüzde artmakta olan ağır metallerin, Holştayn, Simental, Montofon sığır ırklarının spermlerinden elde edilen Glutatyon S-transferaz (GST) (EC2.5.1.18) enzimi üzerinde inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Araştırmamızda; Ag+, Cd+, Cu+, Ca+2, Co+2, Fe+2 , Hg+2, Mn+2, Pb+2, Zn+2 ağır metallerinin sGST enzim aktiviteleri üzerinde inhibisyon etkisi gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamız da Fe+2, Simental sGST üzerinde aktivatör etkisi gösterdiği bulunmuştur. Fe+2 hariç araştırmamızda kullanılan Ag+ Cd+2, Cu+, Ca+2, Co+2, Hg+2, Mn+2, Pb+2, Zn+2 söz konusu enzimleri inhibe ettiği bulunmuştur. Holştayn sGST enzimi için Cd+2, Hg+2 en güçlü inhibitör olarak bulunmuştur. (IC50=0,67 mM)
Özet (Çeviri)
In recent year, increased level of heavy metals production by rising industrialization causes not only enviromental pollution, but also a health problem due to their effects on reproduction system. In this study, inhibitory effects of heavy metals were investigated on sperm Glutation S-tansferase (GST, EC 2.5.1.18) enzyme activity from Holstein, Simmentel, Brown Swiss cattle breeds. Our results showed that heavy metals including Ag+, Cd+2, Cu+, Ca+2, Co+2, Fe+2, Hg+2, Mn+2,Pb+2, Zn+2 have an inhibitory effect on sperm Glutation S-tansferase enzyme activity. In this reseach, only Fe+2 showed activatory effect on Simmentel sGST. On the other hand, heavy metals used in this study including Ag+ Cd+2, Cu+, Ca+2, Co+2, Hg+2, Mn+2, Pb+2, Zn+2 inhibited all of the enzymes activity in question. It has been found that Cd+2, Hg+2 is the strongest inhibitor of Holstein sperm Glutation S-tansferase enzyme.