Gemilerde deneme seyir testleri ve seyir süresinin optimizasyonu
Sea trial tests on ships and optimization of cruise period
  1. Tez No: 482547
  2. Yazar: YUSUF GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gemiler, tersanelerde üretimi yapılan ve üretim aşamasında oldukça karmaşık süreçlere sahip olan deniz taşıtlarıdır. Üretiminin en başından sonunda kadar geminin her bölgesinde birçok alanda farklı testler yapılarak gemi başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu testlerin son aşaması olan deneme seyri bu tez kapmasında incelenmiştir. İlk olarak deneme seyrinin daha düzenli uygulanabilmesi ve testler için harcanan toplam sürenin kısaltılabilmesi açısından seyir öncesinde neler yapılması gerektiği incelenmiştir. Bu kapsam dâhilinde elde edilen deneme seyri iyileştirme süreci modeli anket haline dönüştürülerek alanında uzman kişilerden görüş alınmıştır. Bunun sonucunda, iyileştirme süreci modelinin deneme seyrine olumlu yönde katkısının yüksek düzeyde olduğu anlaşılmıştır. İkinci olarak deneme seyrinde yapılan testler her testin yapılma süresi ile birlikte listelenmiştir. SIMIO programında kullanılmak üzere testlerin tamamını kapsayan ve normal şartlarda uygulanan seyir iş akış diyagramı oluşturulmuş ve programa girilmiştir. Ancak burada, hava ve deniz şartlarının seyir yapmaya elverişli olduğu ve testlerin başlamasından bitmesine kadar geçen süre zarfında gemide herhangi bir arıza yaşanmadığı kabul edilmiştir. Sonuç olarak toplam seyir süresinin 28,0989 saat olduğu anlaşılmıştır. Akabinde seyir iş akış diyagramı üzerinde iyileştirmeler yapılarak elde edilen yeni diyagram programa aktarılmıştır. Bu durumda ise testleri bitirebilmek için harcanan toplam seyir süresinin 2,75 (%9,76) saat kısalarak 25,3567 saat olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ships are marine vessels that are produced in shipyards and have very complicated processes in the production phase. The ship must be successfully completed by performing different tests on many areas in each site of the ship from the very beginning to the end of production. Sea trial, the last stage of these tests was examined in this thesis. Firstly, what has to be done has been examined in order to be able to apply the sea trial more regularly and to shorten the total time spent for the tests before the cruise. The sea trial improvement process model obtained within this scope was turned into questionnaires and opinions were received from the experts in the field. As a result it is understood that improvement process model has a high level of positive contribution to the sea trial. Secondly, tests performed in the sea trial are listed together with the duration of each test. In order to be used in SIMIO programme cruise work flow diagram which cover all of the tests and applied under normal conditions is constituded and entered to the programme. However, here is accepted that weather and sea conditions are suitable for cruising and no failure has been seen during the period from the beginning of the tests to the end. As a result, it was understood that the total cruising time was 28,0989 hours. The new diagram obtained by making improvements on the cruise work flow has been transferred to the programme. In this case, it has been seen that the total time spent to complete the tests was 25,3567 hours shorter by 2.75 (9,76%) hours.