Çoklu-odaklı görüntülerin birleştirilmesi
Multi-focus image fusion
- Tez No: 482546
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KÖSE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çoklu-odaklı görüntü birleştirme, bir görüntünün farklı odaklanma değerlerine sahip iki veya daha fazla kopyasının tek odaklı anlaşılır bir görüntü haline getirilmesidir. Çalışmamızda çoklu-odaklı görüntüleri birleştirmek amacıyla süper-çözünürlük tabanlı hibrit bir yöntem geliştirilmiştir. İlk olarak kaynak görüntülere bicubic interpolasyon tabanlı süper-çözünürlük yöntemi uygulanmıştır. Süper-çözünürlük yöntemi sayesinde görüntülerdeki bilgi miktarı arttırılmaktadır. İkinci olarak kaynak görüntülerin alt frekans bölgelerine ayrıştırılması amacıyla Sabit Dalgacık Dönüşümü (SWT) uygulanmaktadır. Sabit Dalgacık Dönüşümü sonrası her bir kaynak görüntü için dört alt bant oluşmaktadır. Oluşan her bir alt banta Temel Bileşen Analizi (PCA) uygulanmıştır. Bu alt bantlar için özvektörler ve özdeğerler hesaplanmıştır. Hesaplanan özvektörler sıralanarak, her bir alt bant için genliği maksimum olan özvektör seçilmektedir. Bu değerler yardımıyla birleştirme kuralı uygulanarak yeni alt bantlar üretilmektedir. Alt bantları tekrar birleştirebilmek amacıyla Ters Sabit Dalgacık Dönüşümü (ISWT) uygulanmıştır. Oluşan görüntü bicubic interpolasyon tabanlı yeniden boyutlandırma yöntemi yardımıyla orijinal görüntü boyutuna dönüştürülmüştür. Yapılan çalışma diğer çalışmalara oranla daha net, daha fazla kenar bilgisine sahip ve düzlemsel bozulmalardan daha uzaktır. Sonuçlar, performans ölçümleriyle kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-focus image fusion is the making of two or more copies of a scene with different focus values into a single focus clear Image. In our study, super-resolution based hybrid technique is implemented for multi-focus Image fusion. Firstly, bicubic interpolation based super-resolution technique is applied to all source Images. Thanks to this, the ınformation of source Images are enhanced. Secondly, Stationary Wavelet transform is implemented to decompose source Images. After this processing, the each source Image is divided into four sub-bands. Then for each sub-band Principal Component Analysis is applied. Eigenvalues and eigenvectors are calculated for each sub-band of source Images. Calculated eigenvectors are sorted and selected eigenvector which has maximum amplitude for each sub-band. Using these values, new fused sub-bands are created. And to reconstruct the new sub-bands, Inverse Stationary Wavelet Transform is implemented. To perform quality objectively, the fused Image is resized using bicubic interpolation method. The proposed method's results have more clarify, more edge information and far from spatial distortions. The performance measuing proves that.