Çocuklarda mekansal algı ve tercihler: İlkokul derslikleri örneği
Spatial perception and preferences in children: Primary school classrooms example
- Tez No: 482548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İlk kademe eğitim yapılarındaki derslikler; çocukların uzun süreler vakit geçirdikleri, algılarında yer eden mekanlardır. Bu nedenle derslik mekanlarının fiziksel özellikleri; çocukların algısal-bilişsel gelişimlerine katkı sağlayıp mekânsal algılarını geliştirecek ve öğrenme verimliliğini arttıracak nitelikte olmalıdır. Bu çalışma; ilk kademe eğitim yapılarındaki dersliklerde, çocukların algısında öne çıkan fiziksel öğeleri (form, doku, renk, ışık ve ölçek) ve çocukların derslik mekanına ilişkin tercih ve isteklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. İlk bölümde algı kavramı, çocuğun gelişimi, çocukta mekan algısı ile eğitim yapılarında derslikler konularına değinilmiştir. İkinci bölümde; çalışmanın amacı, çalışmanın adımları ve çalışmada kullanılan yerinde tespit, planlı görüşme, görsel anket ve resim çizdirme etkinliklerine ilişkin bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde; çalışma kapsamında incelenen ilkokula dair yerinde tespit çalışması bulguları, öğrenciyle gerçekleştirilen yüz yüze görüşme ve görsel anket bulguları ile çocukların kendi sınıf resimlerine ait bulgulara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; farklı veri gruplarının değerlendirmeleri yapılarak, beşinci bölümde çalışma bulgularının irdelenmesiyle ulaşılan öğrencilerin eğitim yapılarında/dersliklerde algılarında en çok yer eden fiziksel faktörler ile mekan öğelerine, dersliklerinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerine, dersliklerindeki fiziksel özelliklere ilişkin tercih ve isteklerine yönelik sonuçlar aktarılmıştır. Altıncı ve son bölümde; elde edilen sonuçlar ışığında bundan sonra gerçekleştirilecek ilkokul projelerinde derslik mekanı tasarımına ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classrooms in the primary school level of education are places where children spend a long time and are involved in their perceptions. For this reason, the physical characteristics of classrooms should contribute to children's perceptual-cognitive development and improve their spatial perceptions and learning performance. This study aims to determine the physical elements (form, texture, colour, light and scale) in the classrooms and the children's preferences and desires regarding the classrooms in the primary school level educational settings. In the first section, the concept of perception, the development of the child, the spatial perception of the child and the classrooms in the educational settings have been mentioned. In the second section, information on the purpose of the study, the phases of the study, and the activities of“on-site monitoring”,“planned interview”,“visual survey”and“drawing”activities have been expressed. In the third section, findings of the on-site detection of the elementary school examined in the scope of the study, face-to-face interviews with students, visual survey findings and findings of children's own class pictures have been included. In the fourth section, different data groups have been evaluated, and in the fifth chapter, the obtained results of the study have been examined in terms of the physical factors and the students' assessments related to these physical factors, and their preferences and desires regarding the situations of the classrooms. In the sixth and final section, under the light of the obtained results, recommendations have been presented for the classroom designs to be created in primary school projects in the future.