Etriye kanca açısının eksenel yüklü betonarme kolon davranışı üzerindeki etkileri
The effects of tie hook angle on structural behavior of reinforced concrete columns
  1. Tez No: 482557
  2. Yazar: ZVIAD TURMANIDZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM PUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Betonarme yapılardaki en önemli özelliklerden biri olan sünekliğin sağlanması için yapı elemanlarının yönetmelik kurallarını sağlaması gerekmektedir. Enine donatıların çap, aralık, kanca açısı gibi detaylarının yönetmenliğe aykırı yapılması durumunda sargı etkisi, özellikle deprem anında beklenen derecede ortaya çıkamayacaktır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, etriye kanca açısının eksenel yüklü betonarme kolonların davranışı üzerindeki etkisini, etriye aralığı ve beton dayanımına bağlı olarak araştırılmasıdır. Bu amaçla etriye kanca açılarının 90° ve 135° olduğu betonarme kalın kolonlar üzerinde eksenel yükleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler ve analitik çalışmalar sonucunda elde edilen yük-yerdeğiştirme eğrileri kırılma davranışı, dayanım ve süneklik açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda etriye kanca açısı ve etriye aralığının eksenel yüklü betonarme kolonların kırılma davranışında çok önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Etriye aralığının fazla olduğu numunelerde boyuna donatı burkulması, az olduğu ancak kanca açısının 90° olduğu numunelerde ise etriye açılması ile başlayan kırılmalar sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that one of the most important features of reinforced concrete structures is ductility, structural elements of a building must satisfy the rules of design codes. By not satisfying the design rules such as diameters, spacing, tie hook angle, it would not be provided efficient lateral confinement by transverse reinforcements. Hence structure cannot behave as expected in case of earthquake. However, the purpose of this study is to investigate the effect of tie hook angle on the behavior of axial loaded reinforced concrete columns depending on concrete compressive strength and tie spacing. For this purpose, axial loading tests were carried out on reinforced concrete short columns with hook angle of 90° and 135°. A comparative study in terms of fracture behavior, strength and ductility was done after obtaining load-displacement curves both experimentally and analytically. After studies, it is seen that tie hook angle and tie spacing play a very important role in the fracture behavior of axial loaded reinforced concrete columns. In the case of excessive tie spacing, it was observed that columns fail due to longitudinal bar buckling without hook openning when tie hook angle is 135° where in case of tie hook angle is 90°, columns fail due to bar buckling after hook openning.