Türkiye'deki Podarcis cinsi kertenkele türlerine ait bazı popülasyonlardaki yaş yapısının incelenmesi
An investigation of the age structure of some populations of Podarcis lizard species in Turkey
  1. Tez No: 482570
  2. Yazar: ALİ İHSAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki Podarcis cinsinin temsilcileri olan üç kertenkele türüne ait dört farklı popülasyonda yaş yapısı, iskelet kronolojisi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde popülasyonlardaki bireylerin ortalama yaşı, ortalama vücut boyu, ömrü, eşeysel olgunluk yaşı ve büyüme oranı hakkında önemli verilere ulaşılmıştır. P. muralis türünün Kazdağı ve Dereköy popülasyonlarında sırasıyla; ortalama yaşlar 8,75 ve 6,17 yıl olarak ve ortalama vücut boyları 59,53 mm ve 55,02 mm olarak bulunmuştur. P. siculus türünün Filyos popülasyonunda ortalama yaş 6,80 yıl ve ortalama vücut boyu 65,48 mm olarak ve P. tauricus türünün Sergen popülasyonunda ortalama yaş 6,68 ve ortalama vücut boyu 61,16 mm olarak bulunmuştur. P. muralis'in yüksek rakımda bulunan Kazdağı popülasyonunda maksimum yaş 16 ve eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı 3 olarak belirlenmiştir. Aynı türün düşük rakımlı Dereköy popülasyonunda ise maksimum yaş 14 yıl, eşeysel olgunluk yaşı ise 2 ve 3 yıl olarak bulunmuştur. P. siculus'un Filyos popülasyonunda ve P. tauricus'un Sergen popülasyonunda maksimum yaş sırasıyla 12 ve 10 yıl olarak bulunurken, aynı popülasyonlarda eşeysel olgunluğa erişme yaşları sırasıyla 2-3 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada yer alan bütün popülasyonlarda erkek ve dişi bireyler arasındaki büyüme oranları benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the age structure of four different populations belonging to three lizard species as a representative of the Podarcis genus in Turkey was examined using skeletochronology method. As a result of the studies, important data on the mean age of the species, mean body length, life span, age at maturity and growth rate were obtained. In the Kazdağı and Dereköy populations of P. muralis, respectively; mean age was found to be 8.75 and 6.17 years, and the average body length was found to be 59.53 mm and 55.02 mm. The mean age was found to be 6.80 years and the mean body length was found to be 65.48 mm in the Filyos population of P. siculus, while the mean age was found to be 6.68 years and the mean body length was found to be 61.16 mm in the Sergen population of P. tauricus. The maximum age and age at maturity were determined as 16 and 3 years, respectively in Kazdağı population, located at higher elevation site, of P. muralis. In the low-altitude Dereköy population of the same species, the maximum age was found to be 14 years and the age at maturity was found to be 2-3 years. The maximum age in the Filyos population of P. siculus and in the Sergen population of P. tauricus was found to be 12 and 10 years, respectively, while the age at maturity was determined in the same populations as 2-3 years. Growth rates between male and female individuals were found to be similar in all populations in this study.