Determination appropriate non-linear regression methods to modeling of dependent variable based on count data in the small data set
Sayıma dayalı olarak elde edilen küçük veri kümelerinde bağımlı değişkenin modellenmesinde uygun doğrusal olmayan regresyon modelinin belirlenmesi
- Tez No: 482576
- Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH YEŞİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Exact Poisson regresyonu, asimptotik sonuçlara bağlı olmadığından dolayı ve küçük örneklemlerde daha doğru sonuçlar sağladığı için Poisson regresyon esaslı bilinen standart en çok olabilirlik yöntemine bir alternatiftir. Exact Poisson regresyon parametrelerinin yeterli istatistiklerinin koşullu dağılımlarını kullanarak model parametrelerini tahmin etmektedir. Elde edilen parametre tahminleri koşullu en çok olabilirlik tahminleri olarak bilinmektedir. Koşullu en çok olabilirlik tahminler yeterli istatistiklerin koşullu dağılımını kullandığı için küçük veri setlerin analizinde exact test olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, 2009-2012 yılları arasında yedi farklı bölgede, rüşvet nedeniyle hüküm giyen bireylerin sayısı bağımlı değişken olarak alınarak exact Poisson ve Poisson regresyonlarının performansları incelenmiştir. Tam veri seti üzerinde yıllar bazında silme işlemi yapılarak, sırasıyla Poisson ve exact Poisson regresyonlarının uygulaması yapılmıştır. Örneklem boyutu küçük olduğunda, Poisson regresyonu sonucu elde edilen regresyon katsayılarının büyük standart hataya sahip olduğundan dolayı parametrelere ilişkin geniş güven aralıklarının oluşmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, bağımlı değişkene ait gözlemlerin küçük olması durumunda exact Poisson regresyonunun kullanılması, elde edilen sonuçların tutarlılığı açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Exact Poisson regression is alternetive to Poisson regression based on maximum likelihhod method that offers more accurate inferences in small samples because it does not depend on asymptotik results. In theexact Poisson regression, parameter estimates are obtained using conditional distributions of the parameters sufficient stattistics. Here, parameter estimates are konown as conditional maximum likelihhod. Conditional maximum likelihhod based on conditional distributions of the parameters sufficient stattistics are also konwn exact test in small samples.. In this study, the number of individuals convicted for bribery is taken as the dependent variable in the model for seven different regions between the years 2009-2012, and then performances of the exact Poisson and Poisson regressions were compared. In this study,estimation of exact Poisson and Poisson regressions were obtained after deletionon by according to annual on the full data set. There were wide confidence intervals of the parameters since The obtained coefficients of regression using Poisson regression model have large standard errors. As a result, using exact Poisson regression in the case of small observations of the dependent variable is very important in terms of the consistency of the obtained results.