AHP ile mobilya sanayi sektöründe en uygun tedarikçi seçimine yönelik bir uygulama
An application for the selection of the best supplier in the furniture industry sector with AHP
- Tez No: 482575
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Karar alma ve uygulama, işletmelerin zaman harcadığı ve yatırım yaptığı hayati bir süreçtir. Başarı için önemli olan sistematik ve mantıksal yaklaşımlarla karar verme sorununa çözümler aranmasıdır. Karar problemlerinin optimum çözümünü bulabilmek çok kriterli karar verme yöntemlerinin (ÇKKV) kullanılmasını gerekli kılmaktadır. ÇKKV yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY-AHP) karar vericinin nitel ve nicel kriterleri aynı problem içerisinde değerlendirmesine ve optimum sonuca ulaşmasına imkan veren bir yöntem niteliğindedir. Sanayi işletmeleri bir çok girdi ve sektörel bağlantılarla ekonomik döngünün temel yapı taşlarından biridir. Alınması gereken bir çok karar ve üretilmesi gereken bir çok çözümü barındırmaktadır. İmalat sanayi işletmeleri içinde etken konumda yer alan Orman ürünleri sanayi sektörü bir çok alt sektörel basamaklara ve dallara ayrılmaktadır. Orman ürünleri sanayi sektörü içerisinde yer alan mobilya sanayi girdi, elde edilen çıktı ve sahip olduğu ileri ve geri bağlantıları nedeni ile sektörün en yoğun üretim yapısına sahiptir. Üretim yapısı sebebi ile fazla sayıda tedarikçi ile çalışmak zorunda olan mobilya sanayi alanında üretim sürecinin aksamaması için tedarikçi seçimi son derece önemli olup başarı için vazgeçilmez niteliktedir. Bu çalışmada Trabzon Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasında AHP yöntemi ile en uygun tedarikçi seçim sürecinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen ana ve alt kriterler yardımıyla yapılan istatistiksel çözümleme ile tedarikçiler sıralanmış ve mobilya fabrikası için uygun öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making and implementation is a vital process in which businesses spend time and invest. Systematic and logical approaches are crucial to success, and solutions for the problem of decision making are sought. To find the optimum solution of decision problems, it is necessary to use multi-criteria decision making methods (ÇKKV). The Analytical Hierarchy Process (AHY-AHP) is a method that allows the decision maker to evaluate the qualitative and quantitative criteria within the same problem and achieve the optimum result. Industrial enterprises are one of the basic building blocks of economic return with many inputs and sectoral links. It has many decisions to make and many solutions to be produced. The forest products industry sector, which is in the position of being active in the manufacturing industry enterprises, is divided into many sub-sectoral stages and branches. The forest products have the most intensive production structure of the furniture industry in the industrial sector, the input and output and the forward and backward connections that the owned sector has. In the field of furniture industry, which has to work with a large number of suppliers due to its production structure, the choice of supplier is crucial for the failure of production process and it is indispensable for success. In this study, it was aimed to evaluate the most suitable supplier selection process with AHP method in a furniture factory operating in Trabzon Organized Industrial Zone. By means of statistical analysis with the help of the determined main and sub criteria, suppliers were ranked and suitable proposals for the furniture factory were developed.