Effects of hydrogen sulphide on air near petroleum refineries at Duhok-Kashe region in Iraq
Irak'ta bulunan Duhok-Kashe bölgesindeki petrol rafinerisi civarındaki hava üzerine hidrojen sülfitin (H2S) etkisi
- Tez No: 482579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
H2S zehirli bir gazdır ve havayı kirletir. Bu çalışmada bir rafineride H2S kaynağı olarak bilinen damıtma kulesi, depolama tankları ve baca gibi kısımlar ile rafineri çevresinde H2S seviyeleri ölçülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü bölge Duhok-Kashe yolu rafinerilerinden birisi olup, alınan ölçümler Shexan ve Dawdgwrga ham petrollerine aittir ve sonuçlar bu iki ham petrolden kaynaklı H2S seviyelerinin farklı olduğunu gözlemlenmiştir. Shexan ham petrolü işlenirken damıtma kulesi için azami H2S yoğunluğu 0 metrede 22.3 ppm iken asgari yoğunluk 840 metrede 0.9 ppm olarak tespit edilmiştir. Depolama tanklarında azami H2S yoğunluğu 0 metrede 7.3 ppm ve asgari yoğunluk 320 metrede 0.01 ppm olarak belirlenmiştir. Bacada ise azami H2S yoğunluğu 40 metrede 5 ppm ve asgari yoğunluk 60 metrede 0.1 ppm olarak tespit edilmiştir. Aynı yöntem Dawdgwrga ham petrolü işlenmesi esnasında damıtma kulesi, depolama tankları ve baca için H2S yoğunluğunu ölçmede de kullanılmıştır ve bunlar için azami değerler sırasıyla 22.3, 11.4 ve 9.7 ppm iken, minimum değerler sırasıyla 0.9, 0.3 ve 1.5 olarak yapılan ölçümlerde ortaya konmuştur. Sonuçlar ayrıca rafineri kapalı durumda iken damıtma kulesi ve baca için azami H2S değerlerini sırasıyla 0.9 ve 0.5, asgari değerleri ise 0.2 ve 0.1 olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
H2S is a toxic gas which causes pollution of air. In this research, H2S levels were measured in a refinery and its surroundings, especially the parts considered to be resource for H2S, like the distillation tower, the storage tanks and the flare. Our sample case site was one of the Duhok-Kashe road refineries, and the data taken belong to Shexan and Dawdgwrga crude oils, according to which there are variations in H2S levels between the two.During the processing of Shexan Crude oil, the maximum concentration of H2S 22.3 ppm in 0 meters, and minimum concentration was 0.9 ppm in 840 meters from the distillation tower. In the storage tanks, the maximum concentration of H2S for Shexan oil was 7.3 ppm in 0 meters and the minimum was 0.01 ppm in 320 meters. In the flare, maximum concentration of H2S for Shexan oil was 5 ppm in 40 meters, and minimum was 0.1 ppm in 60 meters. The same methods were used for measurement of H2S in distillation tower, storage tank and flare for the Dawdgwrga crude oil as well, and the maximum concentrations were found to be 22.3, 11.4 and 9.7 ppm respectively; while the respective minimums were 0.9, 0.3 and 1.5. The results also show that when the refinery was turned off, the maximum concentrations of H2S for the distillation tower and the flare were 0.9 and 0.5, respectively; while the respective minimums were 0.2 and 0.1.