The comparison of underground and desalination sea waters using due to the lack of freshwater sources in Zuwarah (Libya)
Su sıkıntısı nedeniyle Zuwarah (Libya) şehrinde kullanılan yer altı suları ile deniz suyunun desalinizasyonu ile elde edilen suların karşılaştırılması
- Tez No: 482578
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Zuwarah (Libya) şehrinin içme sularının kalitesini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ölçümler ve laboratuvar analizleri Mart-Eylül 2017 arasında aylara göre 22 örnekleme noktasından alınan su numuneleri üzerinde yapıldı. Çalışmada, koliform bakteri, elektriksel iletkenlik, pH, çözünmüş oksijen, toplam çözünmüş katılar, tuzluluk, toplam sertlik, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, amonyum, bikarbonat, sülfat, klorür, nitrat, nitrit, fosfat, demir, bakır, çinko ve kurşun ölçümleri ve gözlemleri, parametreleri laboratuar analizleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada araştırma boyunca incelenen musluk sularında koliform bakteri tespit edilememişken yer altı sularında bazı noktalarda mevcut iken bazılarında tespit edilememiştir. İncelenen parametrelerin ortalamaları değerleri koliformda U=1300-2000 CFU/100, EC için T=351.47 µs/cm, U=3689.81 µs/cm, pH için T=7.43, U=7.37, DO için T=7.89 mg/L, U=5.48 mg/L, TDS için T= 196.93 mg/L, U=2380.44 mg/L, tuzluluk için T=‰ 0.14, U=‰ 1.04, TH için T=94.44 mg/L, U=1416.74mg/L, Ca için T=25.72 mg/L, U=444.35 mg/L, Mg için T=7.38 mg/L, U=74.57 mg/L, Na için T=31.11 mg/L, U=207.93 mg/L, K için T=94.44 mg/L, U=1416.74 mg/L, NH4 için T=0.01 mg/L, U=1.77 mg/L, HCO3 için T=18.62 mg/L, U=113.34 mg/L, SO4 için T=22.73 mg/L, U=868.22 mg/L, Cl için T=81.88 mg/L, U=591.45 mg/L, NO3 için T=6.82 mg/L, U=21.53 mg/L, NO2 için T=0.11 mg/L, U=0.44 mg/L, PO4 için T=0.14 mg/L, U=0.78 mg/L, Fe için T=0.07 mg/L, U=0.31 mg/L, Cu için T=0.09 mg/L, U=0.02 mg/L, Zn için T=0.17 mg/L, U=0.25 mg/L ve Pb için T=0.02 mg/L, U=0.06 mg/L olarak tespit edilmiştir. Genel olarak, Zuwarah Şehri'nin (Libya) musluk suyunun kirli olmadığı ve insani tüketim amaçlı içme ve kullanma suyu olarak uygun kaliteye sahip olduğu, ancak yeraltı suyunun birçok kriter açısından uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some water quality parameters were analyzed to investigate water quality changes in Zuwarah city (Libya). The measurements and laboratory analyses were made on water samples taken from 22 sampling points monthly between March-September 2017. In the study, coliform bacteria, EC, pH, DO, TDS, salinity, TH, Ca, Mg, Na, K, NH4, HCO3, SO4, Cl, NO3, NO2, PO4, Fe, CU, Zn and Pb measurements and observations, parameters were studied to determine by laboratory analysis. The average of the parameters examined in this study throughout the study, for tap water and underground water, were coliform bacteria not detected in tap water, but in underground it has not been detected and in some other point there is high value U=1300-2000 CFU/100, EC as T=351.47 µs/cm, U=3689.81 µs/cm, pH as T=7.43, U=7.37, DO as T=7.89 mg/L, U=5.48 mg/L, TDS as T= 196.93 mg/L, U=2380.44 mg/L, salinity as T=0.14 ‰, U=1.04 ‰, TH as T=94.44 mg/L, U=1416.74 mg/L, Ca as T=25.72 mg/L, U=444.35 mg/L, Mg as T=7.38 mg/L, U=74.57 mg/L, Na as T=31.11 mg/L, U=207.93 mg/L, K as T=94.44 mg/L, U=1416.74 mg/L, NH4 as T=0.01 mg/L, U=1.77 mg/L, HCO3 as T=18.62 mg/L, U=113.34 mg/L, SO4 as T=22.73 mg/L, U=868.22 mg/L, Cl as T=81.88 mg/L, U=591.45 mg/L, NO3 as T=6.82 mg/L, U=21.53 mg/L, NO2 as T=0.11 mg/L, U=0.44 mg/L, PO4 as T=0.14 mg/L, U=0.78 mg/L, Fe as T=0.07 mg/L, U=0.31 mg/L, Cu as T=0.09 mg/L, U=0.02 mg/L, Zn as T=0.17 mg/L, U=0.25 mg/L and Pb as T=0.02 mg/L, U=0.06 mg/L have been identified. Generally, tap water is not polluted and it has suitable quality, but for underground water is not.