Van ilinde domatesin (Lycopersicum esculantum L.) yaygın olarak yetiştirildiği alanların toprak özellikleri ile domates bitkisinin beslenme durumunun belirlenmesi
The determination of nutrition status of tomato (Lycopersicum esculantum L.) and soil poperties of growing media
- Tez No: 482589
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Van ilinde domatesin yaygın olarak yetiştirildiği Erciş, Gevaş ve Edremit ilçelerinde domates bitkisinin beslenme durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla alınan bitki ve toprak örneklerinin analizleri sonucunda topraklarda organik maddenin (≤ % 2.5), azot (≤ % 0.90) ve yarayışlı fosfor içeriklerinin yetersiz (≤ 8.0 mg kg) olduğu belirlenmiştir. Bitkilerde azot (≤ % 3.19) noksanlığı tespit edilmiştir. Bitkilerin ortalama azot içeriği % 2.3 olarak yetersiz düzeyde belirlenmiştir. Ayrıca aynı lokasyonda bahçeler arasında toprak özelikleri ve bitkilerin besin elementi içerikleri bakımından istatistiksel anlamda önemli farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed that in this study the determination of nutrition status of tomato (Lycopersicum esculantum L.) in Erciş, Gevaş and Edremit province Van where tomato widely cultivated. According to results of soil and plant samples an analyses, organic matter (≤ 2.5 %), nitrogen (≤ 0.90 % ) and phasphorus (≤ 8.0 %) content were determined at unsufficiend levels in soils. Nitrogen contents of plants were determined as 2.3 % at in unsufficient levels. In the same location, significant difference among gardens were found about soil properties and nutrient content of plant.