Poisson regresyon analizinde log-doğrusal modellerin kullanılması
Using log-linear models in the analysis of Poisson regression
- Tez No: 482611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YEŞİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Poisson regresyonunda bağımlı değişken Poisson dağılımı gösterir. Poisson regresyonu sayıma dayalı olarak elde edilen bağımlı değişkenin modellenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bağımlı değişkenin sayıma dayalı olarak elde edildiğinde, bağımsız değişken kategorileri için relatif risk değerini de hesaplamaktadır. Bu çalışmada, YGS'de 180 puan altı alan öğrenciler ve 180 puan ve üstü alan ancak herhangi bir programa yerleşemeyen öğrencilerin relatif riskleri bölgelere ve yıllara göre tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
In Poisson regression, dependent variable based on count data display a Poisson distribution. Poisson regression is frequently used for analyzing based on count data. However, in the Poisson regression, the dependent variable is a relative risk can be estimated as well as count data. Dependent variable is very appropriate for modeling the occasion of rare events. In the this study, relative risk of students who score under 180 and relative risk of students who score 180 and above in the YGS, but do not fit in any program were estimated according to independent variables such as regions and years. Year 2009 and South Eastern Anatolia region were taken as a referances category.