Simulation and optimization of natural gas sweetening plant with using computer program
Doğal gaz işletmesinin bilgisayar destekli similasyonu ve optimizasyon
  1. Tez No: 482610
  2. Yazar: CHENAR ALI TAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma 10 örnek vaka üzerinde yapılmıştır. İlk beş durum DEA üzerinde yapılmıştır ve diğer beş durum MDEA çözeltileridir. İlk örnek DEA'nın %20 konsantrasyonu ile başlar ve beşinci örnekte bu konsantrasyon %45e kadar yükselir. Diğer beş örnek de aynı şekildedir ancak onlar MDEA ile yapılmıştır. Her konsantrasyon beş farklı dolaşım hızı ile gerçekleşir. 175 m3/s ile başlar ve 25m3/s farkla 325m3/s' e ulaşır. Sonuçlar gösterir ki: herhangi bir amin türünün herhangi bir konsantrasyonundaki dolaşım hızının arttırlması, tatlı gazlardaki CO2 seviyesini azaltır. Konsantrasyon ve dolaşım hızının artmasıyla hidrokarbon kaybı da artacaktır. Zengin amin buharındaki ısının düşmesi tüm değişik amin yüzdelerindeki dolaşım hızını arttıracaktır. Aynı dolaşım hızında, herhangi bir konsantrasyon oranındaki artış zengin amin buharının ısısını arttıracaktır. Çünkü yoğunluk da artacaktır. Ayrıca bu kapasite sayesinde enerji tasarrufu da artacaktır. MDEA sıcaklığa DEA'dan daha iyi cevap vermektedir. Artan dolaşım hızı tüm amin konsantrasyonlarında daha fazla su kaybına neden olmaktadır. Böylece en düşük dolaşım hızını mümkün olan en yüksek DEA ve en düşük MDEA amin konsantrasyonu tutmak su kaynı problemini çözmedeki en iyi seçenektir. MDEA amini için, 200 ve 250 (m3/s) dolaşım hızlarındaki, ısı miktarı sabit seyreder ve aşırı değildir. Ancak 225 (m3/s) itibaren ısı birbirine o kadar yaklaşır ki aradaki farkı ayrıt etmek güçleşir. Ancak DEA amininde, dolaşım hızının artmasıyla ısı oranı artar. 175 m/s dolaşımda enerji tasarrufu oranı ortalamanın en üstündedir Zira bu oran %20 DEA ve %25 DE'da 60.988 MMbtu/s'tir. Azaltılabilen farkı miktarı günlük 213 MMBtu'dur.
Özet (Çeviri)
The study was done by creating ten cases, the first five cases on DEA and the other five on MDEA solution. The first case starts with concentration of 20% DEA and up to 45% DEA in case five. And the other five is same but with MDEA. Each concentration run with five different circulation rate which starts with 175 m3/h up to 325 with 25 m3/h differences. the results showed that with increasing circulation with any concentration of any amine type decreasing the concentration of CO2 in the sweet gas. With increasing Concentration and Circulation Rate, the loss of Hydrocarbons will increase. The temperature of rich amine stream decrease with increasing the circulation rate of all different percent of amines. In same circulation Rate, any concentration rate increase will increase the temperature of rich amine stream because the density increase also due to this the capacity of saving energy will increase. MDEA shows much better respond to temperature issue than DEA. The circulation rate increasing is causing more water loss in all concentrations of amines. So, keeping the lowest circulation rate with possible highest DEA and lowest MDEA amine concentration is the best choice for water loss problem-solving. The circulation rate of 200 and 250 (m3/h) shows a stable and not excessive amount of heat for MDEA amine but from 225 (m3/h) the amount of heat gets so close to each other which hardly able to detect the difference. But for DEA amine it goes ascending with increasing the circulation rate. With Circulation of 175 m3/h, the amount of energy saved is the highest average because between 20% DEA and 25% DEA is 60.988 MMBtu/hr. The difference amount which can be reduced per day, it is equal to 213 MMBtu.