Tiyeno[c]karbazol türevlerinin yeni ve uygulanabilir metotlar ile sentezi
Synthesis of thieno[c]carbazole derivatives by new and applicable methods
  1. Tez No: 482627
  2. Yazar: HALİL KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Karbazol ve türevleri sahip oldukları analjezik, ateş düşürücü, anti-bakteriyel antiparazitik, hipoglisemik, antitümör ve antikanser aktivitelerinden dolayı ilaç uygulamaları için çok büyük öneme sahiptirler. Bu heterosiklik yapıların sentezi için farklı sentetik metotlar kullanılmakla birlikte bu yapılar doğal ürün olarak çeşitli bitkilerden de elde edilebilmektedirler. Karbazol türevleri birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ancak, bir karbazol türevi olan ve potansiyel olarak biyolojik öneme sahip tiyeno[c]karbazoller hakkında çok az çalışma mevcuttur. Tiyeno[c]karbazoller antikanser, antibakteriyel ve antifungal gibi aktivitelere sahip piridokarbazollerin bioizosteri olmasından dolayı oldukça yüksek biyolojik potansiyele sahip yapılar olarak düşünülebilir. Bu çalışmada tiyeno[c]karbazollerin sentezi için yeni yöntem geliştirilerek, tepkime koşulları belirlenmiştir. Buna göre ışık ortamında ve iyot katalizörlüğünde intramoleküler halkalaşma tepkimesi ile hedeflenen ürünler yüksek verimler ile sentezlenmiştir. Ayrıca paladyum katalizörlü kenetlenme tepkimeleri kullanılarak tiyeno[3,2-c]karbazoller türevlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heteroaromatics like carbazoles have emerged as central candidates for pharmaceutical applications since they show remarkable analgesic, anti-inflammatory, anti-bacterial antiparasitic, antitussive, hypoglycemic, antitümör and/or anticancer activities. A variety of synthetic methods have been employed for the synthesis of carbazoles and they have also been isolated from different kinds of plants and used to treat different diseases for many years. On the otherhand, there are a few studies for thieno[c]carbazoles which may have critical biological properties. Thieno[c]carbazoles are bioisosters of pyridocarbazoles which have a broad range of biological activities including anticancer, antibacterial and antifungal properties. In this study, we developed new methodologies for the synthesis of potentially biologically active tiyenocarbazole derivatives containing fused heteroaromatics. Moreover, thieno[c]carbazole derivatives were synthesized by using coupling reactions.