Potansiyel biyoaktif tiyeno[2,3-c]pirol-5(6H)-karboksamit türevlerinin sentezi
Synthesis of potentially bioactive thieno[2,3-c]pyrrole-5(6H)-carboxamide derivatives
  1. Tez No: 937882
  2. Yazar: HAZAL ÜZMEZLER ORTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİ KOZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Heterohalkalı bileşikler doğal bileşiklerin yapılarında yaygın olarak bulunmalarından ve çeşitli farmakolojik özellikler göstermelerinden dolayı son derece önemli organik bileşik grubudur. Dolayısıyla yeni heterohalkalı bileşiklerin sentezi ve farmakolojik özelliklerinin araştırılması oldukça yaygın araştırma konusudur. Bu tez çalışmasının amacı, çeşitli farmakolojik özellik göstermesi beklenen ve literatürde henüz bilinmeyen tiyeno-izoindolinon bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonudur. Bu çerçevede önce diester 57 sentezlendi ve konjuge olmayan kısmı NaOH ile kontrollü hidroliz edilerek mono-asit 58 elde edildi. Karboksilik asit grubu SOCl2 ile açil klorür 59'a dönüştürüldü ve aseton içerisinde NaN3 eklenerek açil azit 60 elde edildi. Elde edilen açil azit, toluen içerisinde ısıtılarak izosiyanat 61'e dönüştürüldü. Anilin türevleri, izosiyanat ile kolay katılma tepkimeleri verir. Anilin, p-anisidin, 4-kloroanilin ve indol izosiyanat 61 ile katılma tepkimesi vererek üre türevleri 62a-c, 65 elde edildi. Tiyofen halkasına konjuge ester grubu, NaOH ile hidroliz edildi ve SOCl2 ile açil klorürlere 64a-c, 67 dönüştürüldü. Bu dönüşüm sonucunda Et3N eklendi ve ısıtıldı. Bu sürede intramoleküler katılma gerçekleşerek amaçlamış olduğumuz heterohalka iskeleti tiyano-izoindolinon bileşikleri 55a-c, 56 elde edildi. Elde edilen bileşikler modern sprektroskopik teknikler kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are an extremely important group of organic compounds due to their widespread occurrence in the structures of natural products and their diverse pharmacological properties. Consequently, the synthesis of new heterocyclic compounds and the investigation of their pharmacological properties remain highly active research areas.The aim of this thesis is the synthesis and characterization of thieno-isoindolinone compounds, which are expected to exhibit various pharmacological properties and are currently unknown in the literature. In this work, diester 57 was first synthesized and subjected to controlled hydrolysis of its unconjugated part using NaOH, yielding mono-acid 58. The carboxylic acid group was then converted to acyl chloride 59 using SOCl₂, followed by the addition of NaN₃ in acetone to obtain acyl azide 60. The acyl azide was heated in toluene, leading to the formation of isocyanate 61. Aniline derivatives readily undergo addition reactions with isocyanates. Aniline, p-anisidine, 4-chloroaniline, and indole reacted with isocyanate 61 to produce urea derivatives 62a-c, 65. The conjugated ester group of the thiophene ring was hydrolyzed using NaOH and subsequently converted to acyl chlorides 64a-c, 67 using SOCl₂. Upon adding Et₃N and heating, intramolecular addition occurred, resulting in the desired heterocyclic thieno-isoindolinone skeleton compounds 55a-c, 56.The synthesized compounds were characterized using modern spectroscopic techniques.