Distal radioulnar eklemi ilgilendiren radius distal uç kırıklarında kapalı redüksiyon sonrası alçılama ve volar plaklama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of casting after closed reduction and volar plating in radius distal end fractures associated with distal radioulnar joint injury
  1. Tez No: 482641
  2. Yazar: FATMA GÖKEL GEÇGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BOMBACI, UZMAN BİRKAN KİBAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Distal radioulnar eklem yaralanmasının eşlik ettiği distal radius kırıklarının tedavisinde kapalı redüksiyon alçılama ile açık redüksiyon volar plaklama yönteminin sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ekim 2012 ile Temmuz 2016 arasında distal radioulnar eklem yaralanmasının eşlik ettiği distal radius kırığı nedeniyle kapalı redüksiyon sonrası alçıyla tespit yapılan (Grup 1) 23 ve açık redüksiyon volar plaklamayla tedavi edilen (Grup 2) 27 erişkin hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 29'u kadın, 21'i erkek olup yaş ortalaması 50.7±10.3 idi. Grup 1'de ortalama takip süreleri 19±8.1 ay; grup 2'de 18,1±18.1 aydı. Hastaların son kontrollerinde klinik bulguların değerlendirilmesinde GAS, QDASH, MAYO, Gartland ve Werley klinik skorlamaları, hareket açıklıkları ve kavrama gücü kullanıldı. Radyolojik bulguların değerlendirilmesinde radial inklinasyon, radial uzunluk, palmar eğim, ulnar varyans ve Knirk ve Jupiter' in artritik skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Grup 1'de el bileği hareket açıklığında palmar fleksiyon 57.8°, dorsifleksiyon 61.5°, radial deviasyon 20°, ulnar deviasyon 25° olarak saptandı. Grup 2'de bu değerler sırasıyla 55.7°, 62.6°, 10°, 20° olarak saptandı. Grup 1'de kavrama gücü 35.8 iken grup 2'de 52.9 saptandı. Grup 1'de Gartland ve Werley değerlendirme sonuçlarına göre %26 mükemmel, %48 iyi sonuç çıktı. GAS 1, MAYO 85, QDASH 12.5 bulundu. Grup 2'de bu değerler sırasıyla %11 mükemmel, %56 iyi, 0, 70, 11.1 bulundu. Gruplar arasında hareket açıklıkları, GAS, QDASH, MAYO, Gartland ve Werley değerlendirme sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Grup 2'de daha yüksek olmak üzere kavrama güçleri ve radial uzunluk açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Sonuçlar: Distal radioulnar eklem yaralanmasının eşlik ettiği distal radius kırıklarının tedavisinde kapalı redüksiyon sonrası 6 hafta alçı ile takip tedavisi ve açık redüksiyon volar plaklama tedavisinin sonuçları birbirine benzerdir. Fakat kavrama gücü ve radial uzunluk bakımından cerrahi tedavinin üstünlüğü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the results of closed reduction and cast immobilization against open reduction and volar plating in distal radius fractures associated with distal radioulnar joint (DRUJ) injury. Materials and Methods: Between October 2012 and July 2016, 50 adult patients who had distal radius fracture associated with DRUJ injury, 23 of which were treated with closed reduction and cast immobilization (Group 1) and 27 of which were treated with open reduction and volar plating (Group 2) have been evaluated retrospectively in our study. 29 of patients were women and 21 of them were men. The mean age of the patients was 50.7±10.3. Mean follow-up time was 19±8.1 months in group 1 and 18.1±18.1 months in group 2. In the last visits of the patients GAS, QDASH, MAYO, Gartland&Werley clinical scores, range of motion and grib strength were used to evaluate the clinical findings. Radial inclination, radial length, palmar tilt, ulnar variance and Knirk and Jupiter arthritis scoring system were used to assess the radiologic outcomes. Results: Wrist range of motion were obtained 57.8º palmar flexion, 61.5º dorsiflexion, 20º radial deviation, 25º ulnar deviation in group 1. In group 2 they were 55.7º, 62.6º, 10º, 20º respectively. Grib strength were 35.8 N in group 1 and 52.9 N in group 2. According to Gartland&Werley score results were %26 excellent and %48 good in group 1. GAS score was 1, MAYO was 85 and QDASH was found 12.5 in this group. In group 2 they were %11, %56, 0, 70, and 11.1 respectively. There were statistically no significant difference in range of motions, GAS, QDASH, MAYO and Gartland and Werley scores between two groups. There were statistically significant difference in grib strength and radial length between groups. Group 2 was higher. Results: The results of open reduction and volar plating and closed reduction and cast immobilization for 6 weeks are similar in treatment of distal radius fractures associated with DRUJ injury except for grib strength and radial length