Bilgisayar kontrollü rehabilitatif robotik kol ortezi sistemi tasarımı
Computer-controlled rehabilitative robotic arm orthosis system design
  1. Tez No: 482640
  2. Yazar: ONUR ERDEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ ALMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, kolu herhangi bir sebepten dolayı hasar görmüş hastaların alçı tedavisinden sonra gerek duyulan rehabilitasyon sürecini gerçekleştirmesi amacı ile rehabilitatif robotik kol ortezi sistemi prototip olarak tasarlanmıştır. Rehabilitatif ortez, dirsek ve bilek eklemlerindeki fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerini istenilen açı ve sayıda gerçekleştirmek üzere tek eksende hareket etmektedir. Sistemin mekanik parçaları, Solid Works programı ile tasarlanıp üretilmiştir. Mekanik aksamlara hareket kazandırmak amacıyla, motor sürücüleri vasıtasıyla sürülen step motorlar kullanılmıştır. Sistem, C# programlama dili kullanılarak geliştirilen arayüz programı yüklü bilgisayar ile seri haberleşen Arduino mikrodenetleyici kartı tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca geliştirilen arayüz programı, her hastaya ait kimlik bilgileri ve uygulanan tedavi bilgilerini veritabanında saklamaktadır. Tasarlanan sistem, ticari amaçla pazarlanan mevcut ürünlere göre daha ergonomik, kolay kullanılabilir arayüz programına sahip ve düşük maliyetli olması açısından avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the rehabilitative robotic arm orthosis system has been designed as a prototype for patients whose arm have been damaged due to any cause to carry out the necessary rehabilitation process after plaster treatment. The rehabilitative orthosis moves on a single axis to conduct flexion and extension movements of the elbow and wrist joints at desired angles and numbers. The mechanical parts of the system have been designed and manufactured with the Solid Works program. Step motors driven by motor drivers have been used in order to gain mechanical parts the ability of motion. The system has been controlled by the Arduino microcontroller card that communicates serially with the computer installed with the interface program developed using the C # programming language. In addition, the developed interface program keeps the identification information and treatment information of each patient in the database. The designed system offers advantages thanks to its more ergonomic, easy to use interface program and lower cost than the existing products marketed for commercial purposes.