Aktif sigara içicilerinde karbonmonoksit etkilenim düzeyleri
Carbon monoxide effectiveness level in active smokers
  1. Tez No: 482647
  2. Yazar: BURCU DURAN TAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Psikiyatri, Family Medicine, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Çalışmamızda karbonmonoksit gazının sigara içenlerdeki düzeylerini araştırmak, sigara içmeden önceki değerler ile sigara sonrası 5. ve 30 dakikalardaki değerleri karşılaştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışma tek merkezli, prospektif, kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 01/05/2015-01/07/2016 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinikler binası giriş kapısı önünde sigara içen kişiler dahil edildi. Karbonmonoksit ölçüm cihazı ile aktif sigara içen bu kişilerin sigara öncesinde, sigara içtikten sonraki 5. ve 30. dakikalarında nefeste karbonmonoksit ölçümleri yapılarak değerler not edildi. Kişilere Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği uygulandı ve skorları analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan 60 olgunun çoğu kadın idi (%55,0; n=33). Eğitim durumları incelendiğinde en sık yüksekokul mezunu (%43,3; n=26) olarak saptandı. Vücut kitle indekslerine göre katılımcıların yarısının VKI değerinin 25'in altında olduğu saptandı (%50,0; n=30). Fagerström Nikotin Bağımlılık Skoru incelenen katılımcıların büyük çoğunluğunun orta ve yüksek düzey bağımlılık skoruna (FNBS: 5 ve üzeri olan grup) sahip olduğu görüldü (%61,7; n=37). Katılımcıların cinsiyetlerine göre karbonmonoksit düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.093).
Özet (Çeviri)
AIM: In our study it was aimed to investigate the levels of carbon monoxide gas in cigarette smokers and compare these values before smoking, five minutes after and thirty minutes after cigarette smoking. MATERIALS AND METHOD: The study was planned as a prospective and cross- sectional prepared by single source. Smokers in front of the entrance gate of the policlinic building of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01/05/2015-01/07/2016 are subject to this study. Values of the exhaled carbon monoxide were recorded by the measurement device of carbon monoxide in active smokers, before the smoking and at the 5 and 30 minutes after cigarette smoking. Fagerstrom Nicotine Addiction Scale test applied to people and results were analysed. RESULTS: Most of the participants of 60 people in the study, were female (55%; n=33). The most frequent education level was graduated from a University (43.3%, n = 26). According to body mass index, half of the participants had a BMI less than 25 (50.0%, n = 30). Participants were found to have the majority of medium and high level of addiction score (61,7%; n=37). There was no statistically significant relationship between carbon monoxide levels and gender of participant (p=0.093).