2007-2016 yılları arasında kliniğimizde myomektomi yapılan vakaların değerlendirilmesi
To evaluate the cases undervent myomectomy in our clinic between 2007-2016
  1. Tez No: 482646
  2. Yazar: SİMGE BAĞCI TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç:Ocak 2007-Aralık 2016 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, myomektomi yapılan vakaların operasyon yöntemine göre retrospektif değerlendirerek, yeni bir teknoloji olan robotik cerrahinin gelişimine verilerimizle katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde myomektomi yapılan 237 hastaya ait; yaş, gebelik öyküsü gibi demografik veriler başvuru şikayeti, ultrasonda myom boyutu, ameliyat şekli, birlikte yapılan ameliyatlar, anestezi şekli, ameliyat süresi, çıkarılan myom sayısı, hastanede yatış süresi, preoperatif ve postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif dönem takibinde gebelik ve nüks durumuna ait kayıtlar hastane arşiv dosyaları ve elektronik veri tabanına ulaşılarak kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamızda leiomyom sebebiyle myomektomi yapılan kadınlar, reprodüktif dönemde olupyaş ortalaması 35.7 ±6.9 yıldır. Hastaların %6.1 (n= 13) asemptomatikti, semptomu olan hastalar ise sıklıkla anormal uterin kanama %21.5 (n=46) şikayetiyle başvurdu. Histeroskopi ile myomektomi yapılan 11 vakanın %72.7'i submüköz yerleşimliydi. Çalışmamızda preoperatif hemogram değeri ortalaması 10.2±1.3mg/dl idi. Myomektomi yapılan kadınlar; operasyon şekline göre karşılaştırıldığında ameliyat sonrası hemogram değerlerine göre aralarında anlamlı farklılık görülmedi. Histeroskopi ile yapılan myomektomiler çıkarıldıktan sonra abdominal yoldan yapılan operasyonlar değerlendirildiğinde; laparotomi ile yapılan myomektomilerin operasyon süresi (n=73.0±33.4dk) istatistiksel olarak anlamlı derecede kısaydı, robotik myomektomilerin operasyon süresi ise (n=160.0 ±50.9dk) uzun olarak saptandı. Laparotomi ile yapılan myomektomilerde kan kaybı daha fazlaydı (%7.0, n=15) ve postoperatif kan transfüzyonu ihtiyacı istatiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı. Açık myomektomi yapılan kadınların % 8.8'inde (n=11), laparoskopik myomektomi yapılan hastaların %17.5'inde (n=7), robot ile myomektomi yapılan hastaların da %18.4 (n=7)'ünde uzun dönem takiplerde gebelik izlendi. Robot ile myomektomi yapılan hastalarda nüks (n=3, %7.9) istatiksel olarak anlamlı derecede azdı. Sonuç: Kliniğimizde son 8 yılda yapılan myomektomiler değerlendirildiğinde; semptomatik leiomyomların boyutu, yerleşimi ve hastanın isteği göz önünde bulundurularak operasyon şekline karar verilmelidir. Robot yardımlı myomektomiler, laparoskopik ve abdominal yaklaşımlardan daha uzun ameliyat süresi ve daha yüksek maliyete sahiptir. Ancak kan kaybı daha az, nüks de daha az izlenmiştir. Hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar açısından ise aralarında farklılık yoktur. Cerrahın tecrübesi arttıkça ve teknolojideki gelişmelerle endoskopik cerrahi özellikle de robotik cerrahi jinekolojik operasyonlarda daha çok yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim:We aimed to evaluate the cases that underwent myomectomyaccording to the method of operation in Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between January 2007 and December 2016. Materialsand Methods: A total 237 myomectomies were performed between 2007-2016 inHealth Sciences University Umraniye Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Patients were identified by computer search and by manually going through the operating theater records.The information retreieved included demographic information such as patients' age and pregnancy history; application complaints,the location, number and size of the fibroids andsurgery type, anesthesia type, operation time, duration of hospitalization, preopertive and postoperative blood transfusion requirements, postoperative complications, postoperative records of pregnancy and relaps. Results:Myomectomy was succesfully performed in all the 237 women in our study. Women who underwent myomectomy were in reproductive period and the average age was 35.7 ± 6.9. In our study, 6.1% (n= 13) of the patients were asymptomatic, the symptomatic patients were 45.3% (n= 97) and 21.5% (n= 46) of the patients had abnormal uterine bleeding. In our study, preoperative hemogram average was 10.2 ± 1.3mg/dl. Preoperative hemogram levels were found to be statistically significantly lower in hysteroscopic cases. Among 11 cases that underwent hyseteroscopic myomectomy, 72.7% of the cases were submucous. We evaluated the abdominal operations after the hysteroscopic myomectomies excluded. The average operating time for the open myomectomy was 73.0±33.4min, and statistically significantly lower. The average operating time for the open myomectomy was 160.0 ±50.9min, and statistically significantly higher. Blood loss was greater in laparotomy myomectomies (7.0%, n= 15) and postoperative blood transfusion requirement was statistically significantly higher. Hundred twenty five patients had been submitted to open myomectomy group, 40 to L/S group and 38 to R/S group. The postoperative pregnancy rates was 8.8% (n=11), 17.5%(n=7), 18.4% (n=7) respectively. Relaps rate was significantly lower in patients underwent robotic myomectomy (n=3, 7,9%). Conclusion: When the myomectomies performed in the last 8 years are evaluated in our clinic, the operation style should be decided considering the size of the symptomatic leiomyomas, the location and the request of the patient. Robotic-assisted myomectomies have a longer operating time and higher costs than laparoscopic and abdominal approaches, although there is no difference in terms of blood loss, duration of hospital stay, and complications, although the duration of postoperative recovery in endoscopic myomectomies is shown to be significantly shorter in abdominal myomectomy. As the experience of the surgeon grows and technological advances, endoscopic surgery will take place more in gynecological operations.