Palyatif bakım hastalarına bakım verenlerde anksiyete, depresyon ve sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
Palyatif bakim hastalarina bakim verenlerde anksiyete, depresyon ve sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 482682
  2. Yazar: SEVAL ARKIN
  3. Danışmanlar: UZMAN YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütüne göre Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilmesi, etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır. Palyatif Bakım uygulamaları Aile Hekimliği yaklaşımında esas kabul edilen biyopsikososyal yaklaşım ile örtüşmektedir. Bu çalışmada, Palyatif servis hastalarına primer bakım veren hasta yakınlarında algılanan sosyal destek, depresyon ve anksiyete riskinin incelenerek psikososyal açıdan değerlendirilmeleri amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Kliniğinde 3 aylık süreçte izlenen hastaların; 18 yaş ve üstü, psikiyatrik hastalığı olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 109 hasta yakını (her bir hasta için bir bakım veren) dahil edildi. Kesitsel, tanımlayıcı nitelikte olan anket çalışmasında bakım vericinin demografik bilgileri ile Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği(HADÖ) uygulandı. Hastanın tanısı ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık durumu kaydedildi. Veriler SPSS paket programında analiz edilerek, demografik verilerde frekans analizi, ortalama ve standart sapma; kategorik verilerde ki kare testi; sürekli değişkenler için t testi ve varyans analizi, Tukey HSD çoklu karşılaştırma analizi ve Pearson korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: According to the World Health Organization, palliative care is an approach that increases the quality of life of patients and their relatives who experience problems caused by life-threatening diseases by early detection of all physical, psychosocial and mental problems including pain, prevention and elimination by effective evaluations. Palliative care practices overlap with biopsychosocial approach which is accepted as the basis of family medicine approach. The aim of this study is to evaluate the psycosocial features of familycaregivers of palliative care patients at an inpatient clinic by examining perceived social support, depression and anxiety. Materials and Methods: 109 caregivers (one who cares for each patient) who were 18 years of age or older, don't have psychiatric disease and agreed to participate in the study, were included in the 3-month follow-up at İzmir Tepecik Training and Research Hospital Palliative Care Clinic. The data were collected by face-to-face questionnaire. In the cross-sectional descriptive study, the demographic information of the caregiver, Multidimensional Social Support Scale and the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were administered. The patient's diagnosis and dependency status in daily living activities were examined and recorded. Data were analyzed in SPSS package programme, frequency analysis, mean and standard deviation in demographic data; chi-square test in categorical data; t test and variance analysis for continuous variables, Tukey HSD multiple comparison analysis and Pearson correlation analysis.