Kronik venöz hastalıkların fonksiyonel olarak değerlendirilmesinde strain-gauge pletismografi (SGP) kullanılması
Using of strain gauge plethysmography (SPG) for functional assessment of chronic venous disease
  1. Tez No: 482681
  2. Yazar: HAKAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SERDAR BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaçlar: Ülkemizde pletismografinin kronik venöz hastalıklarda kullanımı ile ilgili çalışma son derece azdır. Yurt dışı yayınlara göre kronik venöz hastalık tanısı koymada ve takipte kullanılan bu yöntemin ülkemizde de kullanımının artırılabilmesi için bu konuda çalışmalar yapılması gerekmektedir. Yöntemin tanı koydurucu yüksek sensitivite ve spesifite değerleri de bu düşünceyi destekler niteliktedir. Bu çalışmanın amacı kronik venöz hastalıkların fonksiyonel olarak değerlendirilmesinde strain-gauge plethysmografi (Spg) kullanılmasını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2014- Nisan 2016 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrrahisi poliklinğine başvuran ve renkli doppler ultrasonografi ile kronik venöz hastalık tanısı konulan 432 hasta ile yürütülmüş tanımlayıcı tipte araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Study on the use of plethysmography in chronic venous disease is extremely low in our country. According to foreign publications, studies needs to be done about it. So using of this method will increase in our country. Diagnostic high sensitivity and specificity values of this method are also supported this idea. The aim of this study evaluate strain-gauge plethysmography (SPG) for assessment of chronic venous disease functionally. Material and Method: This study is a descriptive study which was carried out between January 2014 and June 2016 in Kars University School of Medicine, Cardiovascular Surgery department. There are a total of 432 patients and patients were evaluated with color doppler ultrasound first. Both legs venous insufficiency and normal were made measurements with strain-gauge plethysmography (Venometr V-3).