Pediatrik anestezi uygulamalarında postoperatif ajitasyonu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of the factors which affect postoperative agitation in pediatric anesthesia practice
  1. Tez No: 482683
  2. Yazar: GÖKHAN UĞUR
  3. Danışmanlar: UZMAN ELİF BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pediatrik hastaların anestezi uygulamalarında preoperatif ve postoperatif ajitasyon görülebilmektedir. Çocuklarda derlenme döneminde postoperatif ajitasyonu ortadan kaldırmak zor, hatta bazen imkansız olduğundan bu dönem pediatrik anestezi yönetiminin belki de en sıkıntılı kısmıdır. Çalışmamızda; pediatrik hastalarda ameliyat sonrası görülen ajitasyonun nedenlerini, bu nedenler arasında hangi faktörlerin daha etkili olduğunu ve mümkünse ajitasyonu ortadan kaldıracak veya azaltacak önlemleri tespit etmeyi amaçladık. Materyal ve Metod Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji, Göz hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi operasyonları geçirecek, fizik durumu ASA I-II olan, 3-10 yaş arası 206 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, daha önce operasyon geçirip geçirmediği, açlık süresi, hastalara premedikasyon yapılıp yapılmadığı ve yapılmış ise ilaç ve uygulama şekli, indüksiyon tekniği ve indüksiyonda kullanılan ilaç, havayolu yönetiminin şekli, idamede kullanılan ilaçlar, anestezi süresi, uygulanan analjezi, derlenme odası kalış süresi, 10. dakika FLACC skoru, 10. dakika PAED skoru, 10. dakika MAS değeri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective Preoperative and postoperative agitation can be seen in anesthesia applications of pediatric patients. It is difficult, even sometimes impossible, to remove postoperative agitation during the period of compilation in children, and this period is perhaps the most troublesome part of pediatric anesthesia management. In our study; we aimed to determine the causes of postoperative agitation in pediatric patients, which factors were more effective among these causes and, if possible, measures to prevent or reduce agitation. Material and Method 206 patients included our study with physical condition ASA I-II, aged 3-10 years, who will undergo Orthopedics and Traumatology, Urology, Eye Diseases, Ear Nose Throat Diseases and Head and Neck Surgery, Pediatric Surgery, Plastic and Reconstructive Surgery operations. The age and sex of the patients, whether they had previously undergone surgery, the duration of fasting, whether or not the patient was premedicated and if so, the method of drug and application, induction technique and drug used in induction, form of airway management, drugs used in the maintanence, duration of anesthesia, applied analgesia, spended time in post-anesthesia care unit, 10th minute FLACC score, 10th minute PAED score, 10th minute MAS value were recorded.