Farklı kemik tipine sahip mandibulalara yerleştirilen locator tutucuların lokalizasyonunun uygulanan implant üstü hareketli protezlerin kemikte oluşturduğu streslere etkisinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Finite element analysis of stress distribution in mandibles with different bone types loaded by implant supported overdentures with different localizations of locator attachments
  1. Tez No: 482700
  2. Yazar: RECEP SEZER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE BEGÜM BÜYÜKERKMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ekonomik endişelerden dolayı dişsiz alt çenelerde çok sayıda implant üstü yapılan sabit protezler yerine az sayıda implant kullanılan implant üstü hareketli protezler daha çok tercih edilmektedir. Bu tedavi seçeneğinde literatürde alt çene interforaminal bölgeye en az iki implant yerleştirilmesi planlanmaktadır. Ancak implantların yerleşim yerinin çene kemiği üzerinde yarattığı stresleri inceleyen çalışma miktarı azdır. Bu çalışmanın amacı üç farklı kemik tipindeki alt çene üzerine üç farklı pozisyondaki implantların kullanılması sonucu en uygun yerleşim alanının belirlenmesidir. Çalışmamızda üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanılmıştır. Alt çene kemiği retromolar bölgelere kadar yani bütün olarak modellenmiştir. Bilgisayar ortamında oluşturulan modellerde dikey ve oblik yönden uygulanan kuvvetler sonucu oluşan değerler karşılaştırılmıştır. Dokuz farklı modelde iki farklı yükleme seçeneğiyle on sekiz analiz yapılmıştır. Analizlerde Von Mises, çekme ve basma gerilmeleri değerlerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi arasında ve daha önce yapılmış çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlar ile kritik olan bölgeler tespit edilebilmektedir. Bizim çalışmamızda yapılan analizle D3 kemik tipindeki yedinci sekizinci ve dokuzuncu modellerde implantlar yerleştirildiğinde literatürde kabul gören riskli değerlere yaklaşan sonuçlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçların, klinik uygulamaların başarısına rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Implant therapy is started being used widely used for the treatment of fully edentulous mouths. Nowadays, a small number of implant supported overdentures instead of fixed prothesis supported with high number of implants are mostly applied treatment because of the economic concerns. As quoted in many articles, use of minimum two implants in interforaminal region is the standart treatment plan. However, there are few studies about investigating the effects of the placement of the implants on stress distribution. The purpose of this study is to determine appropriate placement for implants on three different types of mandibles and three different localizations. Three dimensional finite element method is used in this study as a method of analysis. Mandible is modeled until to the retromolar regions as a whole. Values of resulting from the forces acting in the vertical direction on computer generated models were compared with each other. eighteen analysis were made on nine different models with two different loading. Von Mises, tensile and compressive stress values were computed in analysis. The results obtained were compared between each other and with previous studies. The critical regions can be identified with the results. In our study with the analysis on D3 type bone models in other words models seven, eight and nine showed risky results close to the values recognized in the literature. Obtained results are expected to guidance to the success of clinical applications.