Farklı implant abutment bağlantı tiplerinin klinik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical performance of different implant abutment connection TYPES
- Tez No: 714631
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT SÜHA TÜRKASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Son yıllarda diş hekimliğinde yüksek başarı ve sağkalım oranları uygulanan dental implantların değerlendirilmesinde, implant destekli protezlerin başarısı da önemli bir değerlendirme kriteri olmuştur. İmplant destekli protetik restorasyonlarda kullanılan dayanaklar ve implant-dayanak bağlantısı; protetik tedavinin prognozunu etkileyen en önemli unsurdur. Bu çalışmadaki amaç; vidasız konik kilitli bağlantıya sahip implant sistemleriyle geleneksel vida bağlantı tipine sahip implant sistemleri karşılaştırılarak; farklı implant dayanak bağlantı tiplerine sahip implant üstü restorasyonların biyolojik ve mekanik davranışlarını açıklamak ve sağkalımlarını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya 2018-2020 yılları arasında iki farklı implant-dayanak bağlantı tasarımına sahip (konik kilitli ve vida bağlantılı) 290 implant uygulanan 75 hasta dahil edildi. Protetik tedavisi tamamlanmış hastalar klinik ve radyografik kontroller için geri çağrıldı. Klinik olarak; gingival indeks, plak indeksi, cep derinliği ölçümleri yapıldı ve protetik restorasyonlardaki komplikasyonlar değerlendirildi. Radyografik olarak; alınan panoramik röntgenlerde yapılan ölçümlerle kemik kaybı miktarı değerlendirildi. Konik kilitli ve vidalı bağlantılı implantların ve protetik restorasyonların başarısı değerlendirildi. Veri analizinde Mann Whitney U analizi, Ki-Kare testi ve Kaplan- Meier analizi kullanıldı (p0,05). Konik kilitli bağlantılı implantların 5'inde, vida bağlantılı implantların 3'ünde başarısızlık görüldü. Protetik restorasyonlar komplikasyon ve başarısızlık oranlarına göre değerlendirildiğinde; konik kilitli bağlantılı implant üstü restorasyonlarda (%16,9), vida bağlantılı implant üstü restorasyonlara göre (%36,6) daha az komplikasyon görüldü. Sonuç: Konik kilitli ve vida bağlantılı iki farklı implant-dayanak bağlantısına sahip implantların 2 yıl retrospektif değerlendirilmesi sonucu sağkalım açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı ancak protetik tedavi başarı değerlendirildiğinde konik kilitli implant-dayanak sisteminin daha başarılı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, the success of implant-supported prostheses has also been an important evaluation criterion in the evaluation of dental implants with high success and survival rates in dentistry. Abutments and implant-abutment connection used in implant-supported prosthetic restorations; it is the most important factor affecting the prognosis of prosthetic treatment. Our aim in this study; by comparing systems with screwless conical locking-taper implant abutment connection with conventional screw-connected implant abutment connection systems; to explain the biological and mechanical behavior of implant-supported restorations with different implant abutment connection types and to evaluate their survival rates. Materials and Methods: 75 patients who had 290 implants with two different implant-abutment connection designs (conical locking taper and screw type connection) between 2018 and 2020 were included in this study. Patients who completed prosthetic treatment were recalled for clinical and radiographic controls. Clinically; gingival index, plaque index, pocket depth measurements were made and complications in prosthetic restorations were evaluated. Radiographically; panoramic X-rays were analysed for marginal bone loss. The success of conical locking taper and screw-connected implants and prosthetic restorations was evaluated. Mann Whitney U test, Chi-Square test and Kaplan-Meier method were used for statistical analysis (p0.05). 5 conical locking taper implants, 3 screw-connected implants failured. When prosthetic restorations are evaluated according to complication and failure rates; the incidence of conical locking taper implant-supported restorations was low (16.9%), compared to screw-connected implant-supported restorations (36.6%). Conclusion: As a result of the 2-year retrospective evaluation of implants with two different types of implant-abutment connection with conical locking taper and screw type connection, the implant survival rates did not significantly difference, however, as a result of the evaluation of the success of prosthetic treatment, it was seen that the conical locking taper implant-abutment system was more successful.