Biyoaktif cam içerikli kuafaj materyalinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilerek antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Clinical and radiographic evaluation and antibacterial properties investigation of indirect pulp capping application with bioactive glass material
  1. Tez No: 482699
  2. Yazar: MERVE ABAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KORKUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pulpa kuafajı; travma ya da çürük sebebiyle pulpaya çok yaklaşıldığı durumlarda, canlı pulpa dokusunu korumak amacıyla kavite tabanına biyouyumlu ve sert doku oluşumunu indükleyen bir materyal yerleştirilmesi işlemidir. Bu çalışmanın amacı, indirekt pulpa kuafaj tedavisi uygulanan süt ve sürekli dişlerde biyoaktif cam içerikli Activa Bioactive materyalinin Dycal, Biner LC, TheraCal LC materyalleriyle klinik olarak karşılaştırılması ve materyallerin ortamda oluşturduğu pH değişiklikleri ile antibakteriyel etkinliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvuran, 4-15 yaş aralığında hasta seçim kriterlerine uygun 145 hasta dahil edilmiştir. Toplamda 200 adet olmak üzere, 100 adet süt ikinci azı ve 100 adet sürekli birinci azı dişi uygulanan pulpa kuafaj materyallerine göre 25'erli olarak 4 gruba ayrılmıştır. Tüm dişlere indirekt pulpa kuafaj tedavileri ve bitim restorasyonları aynı hekim tarafından yapılmıştır. Tedavi sonrası 1, 3, 6, 9 ve 12. aylarda klinik ve radyografik değerlendirmeler iki araştırmacı tarafından yapılarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler Ki-kare testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Materyallerin 12 aylık takip süresi boyunca klinik ve radyografik başarıları istatistiksel olarak değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmanın in vitro aşamalarında ise, Staphylococcus aureus (ATCC 25923) ve Escherichia coli (ATCC 25922) standart suşları kullanılarak aköz süspansiyon tekniği ile materyallerin antibakteriyel etkinliği değerlendirilmiştir. Antibakteriyel etkinlik bakteri sayısındaki yüzdesel azalma olarak ifade edilmiş, istatistiksel olarak en fazla azalma Activa Bioactive grubunda görülmüştür. Materyallerin ortamda oluşturdukları pH değişimleri ise 1, 2, 8, 24, 48 ve 168.
Özet (Çeviri)
Pulp capping is a process of placing a biocompatible material to protect the pulp to the base of the cavity. The material should induce the formation of reperative dentin, maintain pulp viability, prevent bacterial leakages and have antibactericidal properties. The aim of this study was to compare the clinical effectiveness of Activa Bioactive material in primary and permanent molars treated with indirect pulp capping with Dycal, Biner LC, TheraCal LC materials and to evaluate the in vitro antibacterial activities with the pH changes of the materials. 145 patients (4-15 years old) were included in the study, who were admitted to the Pediatric Dentistry Department of the University of Necmettin Erbakan for the purpose of dental treatment. A total of 200 teeth were divided into 4 groups with 25 teeth according to the pulp capping materials applied with 100 primary second molar and permanent first molars. All pulpotomy treatments and final restorations were performed by the same pediatric dentist. Clinical and radiographic evaluations were performed by two pediatric dentists at the 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th months follow-up. The obtained data were analyzed statistically by Chi-square test. In the in vitro stages of the study, the antibacterial activity of the materials was assessed by aqueous suspension technique using Staphylococcus aureus (ATCC 25923) and Escherichia coli (ATCC 25922) standard strains. Antibacterial efficacy was expressed as a percentage reduction in the number of bacteria, with statistically the greatest reduction seen in the Activa Bioactive group.