Arı sütünün diyabetik sıçan testis dokularındaki apoptoz, proliferasyon ve INSL3 immunreaktivitelerine etkisi
Effect of royal jelly on apoptosis, proliferation and immunoreactivite of INSL3 in rat diabetic testes tissue
- Tez No: 482743
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR KIZILAY ÖZFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Proje, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında görevli araştırmacılar tarafından yürütülecektir. Ayrıca, serum testosteron düzeylerinin analizi için de üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden hizmet alımı yapılacaktır. Çalışmada 30 adet Wistar albino erkek rat kullanılacaktır. Streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulduktan sonra, arı sütü uygulaması yapılacaktır. Deney protokol süreleri tamamlanan deneklerimizin, testis biyopsi ve kan materyallerinin alınması ve bu materyallerin histolojik, immunohistokimyasal incelemeleri için rutin işlemlere tabi tutulması planlanmıştır. Histolojik rutin boyamalar için ise; parafin bloklar hazırlanacak, 5 μm kalınlığındaki kesitlere, hematoksilen+eosin (H+E) boyası uygulanacaktır. İmmünohistokimya teknikleri ile diyabetik testis dokularındaki hücre proliferasyonlarının ve apoptozun değerlendirilebilmesi için; prolifere hücre nükleer antijeni (PCNA), insulin-benzeri peptid 3 (Insl3), Terminal deoxytransferase mediated bio-dUTP nick end labeling (TUNEL) testleri uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will be conducted by researchers of Trakya University Faculty of Medicine, Department of Histology and Embryology. Trakya University Health Research and Practice Center for the measure of serum testosterone levels will be contribute to study. Thirty male Wistar albino rats will be used in this study. After the diabetic induction via streptozotocin, royal jelly will be administrated. At the end of the experiment, testes tissues and blood materials will be harvested and they will be subjected to routine procedures for light microscopic, immunohistochemical analysis. To histologic observation, paraffin blocs will be prepared then they will be sectioned at 5 μm thickness and be stained with hematoxylin+eosin (H+E). Proliferating cell nuclear antigen (PCNA), insulin-like peptid 3 (Insl3) and terminal deoxytransferase mediated bio-dUTP nick end labeling (TUNEL) techniques will be evaluated by using immunohistochemistry analysis to examine the proliferation and apoptosis in the diabetic testes tissues.