Eroin bağımlısı kişilerde mikrorna ekspresyonlarının bağımlılıkla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relation between microrna expression levels and dependence in heroin addicts
- Tez No: 482785
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN PENÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Molecular Medicine, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
MikroRNA'lar (miRNA) kısa kodlanmayan ribonükleik asit (RNA) molekülleridir ve gen ekspresyonunda düzenleyici olarak görev almaktadırlar. Eroin, bağımlılığın merkezi kabul edilen nükleus akumbenste moleküler değişkliklere sebep olabilmektedir. Çalışmamızda eroin bağımlısı insan nükleus akumbens dokusunda değişen mikroRNA ekspresyon seviyelerinin belirlemesi hedeflendi. 20 eroin kullanıcısı ve 20 madde kullanıcısı olmayan bireyin postmortem nükleus akumbens dokusu sırasıyla bağımlı ve kontrol grubunu oluşturdu. RNA,“QIAGEN lysis agent”ile dokulardan izole edildi. Reverse transkriptaz (RT) enzimi ile komplementer deoksiribonükleik asit (cDNA) elde edildi ve cDNA ürünü gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (GZ-PZR) ile ölçüldü. miRNA ekspresyon seviyeleri 2-ΔΔCT metodu ile hesaplandı. Gruplar arası ekspresyon farkı Wilcoxon rank sum test ile analiz edildi ve p˂0,05 istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamız sonucunda eroin bağımlığında miR-132, miR-140, miR-181a, miR-206, miR-212 ve miR-339-5p'nin down regüle olduğu, miR-133b'nin ise upregüle olduğu bulundu. Bağımlı ve kontrol grubunun ekspresyonları analiz edildiğinde yalnızca miR-133b'nin istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p˂0,05). Araştırmamız uluslararası literatüre göre eroin bağımlısı insan nükleus akumbens dokusunda ilgili miRNA'ların analizinin yapıldığı ilk çalışmadır. Bu miRNA'ların değişen ekspresyon seviyeleri bağımlılık nörobiyolojisinde rol oynayarak patolojiye katkıda bulunduklarını akla getirmektedir. Bulgularımızın başka araştırmalarla desteklenmesi durumunda miR-133b'nin eroin bağımlılığının tedavisinde potansiyel bir hedef olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNA) are small non-coding ribonucleic acid (RNA) molecules and regulate gene expression. Heroin may cause molecular alterations in the nucleus accumbens which is considered as the center of addiction in the brain. We aimed to define the altered expression levels of miRNAs in the nucleus accumbens tissue of heroin addicts. The human postmortem nucleus accumbens tissues from 20 heroin addicts and 20 non-addicts individuals were collected and made up the addict and control group, respectively. RNA was isolated from the tissues with 'RNAzol®RT'. Complementary deoxyribonucleic acid (cDNA) was obtained by thermal cycler and the cDNA product was measured by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). miRNA expression levels were calculated by the 2-ΔΔCT method. The expression difference between the groups was analyzed by the Wilcoxon rank sum test and p˂0.05 was considered as statistically significant. We found that miR-132, miR-140, miR-181a, miR-206, miR-212 and miR-339-5p were downregulated, while miR-133b was upregulated in heroin addiction. When the expressions levels between the groups were analyzed, only miR-133b was found statistically significant (p˂0.05). According to international literature, our research is the first study to analyze related miRNAs in the heroin-dependent human nucleus accumbens tissue. We anticipate that altered expression levels of these miRNAs contribute to pathology by taking part in addiction neurobiology. We believe that miR-133b may be a potential target in the treatment of heroin addiction if our findings are supported by other investigations.