Genç erkek yüzücülere uygulanan 8 haftalık fonksiyonel antrenman yaklaşımının kuvvet, esneklik ve yüzme performanslarına etkisi
The effect of an 8-week-functional training approach applied to young male swimmers on strenght, flexibility and swimming performance
- Tez No: 482804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklara uygulanan fonksiyonel antrenman uygulamalarının yüzme, kuvvet ve esneklik üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmaya Pamukkale Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi alt yapısında düzenli olarak yüzme çalışmaları yapan 14-16 yaşları arası 8 yüzücü katılmıştır. Yüzücülerin biyomotorik gelişim düzeylerinin belirlenmesi için araştırmanın başında ve sonunda yüzücülere 50 m., 100 m. ve 1000 m. serbest stil yüzme, esneklik ve kuvvet testleri uygulanmıştır. Fiziksel özelliklerindeki değişimlerin belirlenmesi için de vücut ağırlıkları ve boy uzunlukları alınmıştır. Elde edilen bulguların analizinde SPSS 15.0 for Windows paket programında Bağımlı Gruplar T Testi (Paired Samples T-Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of functional training applied to children on their swimming, strength and flexibility. The sample of the study consisted of 8 athletes aged between 14 and 16 practising swimming regularly in Pamukkale University Şehit Ömer Halisdemir Sports Sciences Research and Application Centre. In order to determine the biomotor development level, the athletes were applied 50 metre, 100 metre and 1000 metre freestyle swimming, flexibility and strength tests in the beginning and at the end of the study. Also, bodyweight and stature were measured in order to determine physical changes. In the analysis of the data gathered, Paired Samples T-Test was used through SPSS15.0 for Windows packaged software.