Eğitim-araştırma hastanelerinde çalışanların iş doyumu, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi: Ordu ili örneği
Examining of relationships between job satisfaction, organizational commitment and burnout levels of employees in training-research hospitals by structural equation model: example of Ordu province
- Tez No: 482805
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Sağlık Bakanlığı - Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının iş doyumu, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniğiyle açıklanması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada toplam 486 personele (hekim, hemşire, sağlık teknisyeni ve diğer) Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Allen-Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. YEM sonuçlarına göre, araştırma bulguları sağlık çalışanlarının tükenmişlik ile örgütsel bağlılıkları arasında negatif, iş doyumu ile örgütsel bağlılıkları arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çalışmada, ayrıca, çalışanların tükenmişlik ile iş doyumları arasında negatif anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, hastane yöneticileri veya karar vericiler, personelin tükenmişliklerini azaltmak ve iş doyumu ile örgütsel bağlılıklarını arttırmak için çalışanlarının iş yükünü yeniden revize etmeli, adil bir yönetim anlayışı sergilemeli, çalışanlarına işle ilgili söz hakkı tanıma, uygun çalışma ortamı sağlamalıdır. Bu sayede, sağlık çalışanlarının işe gelme istekleri arttırılarak kuruma karşı bağlılıkları yükseltilebilir ve motivasyonları arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to the relationships between job satisfaction, organizational commitment and burnout levels of health workers working at the Ministry of Health-Ordu University Training and Research Hospital by Structural Equation Modeling (SEM) technique. The Maslach Burnout, Minnesota Job Satisfaction and Allen-Meyer Organizational Commitment Scales were used for 486 health workers namely; physicians, nurses, health technicians and others. The SEM analyses revealed that the health workers have a significant negative relationship between burnout and organizational commitment, and positive relationships between job satisfaction and organizational commitment. It also exhibited a negative relationship between burnout and job satisfaction of the health workers. As a result, hospital managers or decision-makers ought to reexamine the workload of their employees. They should understand how to make decisions that positely inspire their employees. This can be accomplished with a good balance and understanding fair management policy which covers giving their employees rigth amount of work, and provide a suitable working environment. This fair play leads to reduce their burnout and increase their job satisfaction and organizational commitment. In this way, health workers would be more happy and motived at work, loyalt to their respetive institutions and more productive.