Gebe yarış atlarında yeme katılan balık yağı ve alfa tokoferolün taylardaki immunglobulin, serum yağ asidi konsantrasyonu ve bazı kan parametrelerine etkisi
Dietary fish oil and alpha tocopherol supplementation in race horse pregnant mares: effects of foal immunglobulin, serum fatty acid concentration and some blood parameters
- Tez No: 482854
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gebeliklerinin son 65 günü safkan Arap (n=2) ve İngiliz (n=13) kısraklarının rasyonuna 40 ml/gün balık yağı ve 2500 IU/gün α-tokoferol-asetat desteğinin doğum sonrası kısrak ile taylarının hemogram ve bazı biyokimyasal değerlerine; ayrıca tayların serum yağ asidi kompozisyonlarına, IgA, IgM ve IgG seviyelerine etkileri araştırılmıştır. Kısraklar bazal rasyonla beslenen kontrol (n=5), balık yağı ve alfa-tokoferol katılan (BY+E) (n=4), balık yağı katılan (BY) (n=6) üç gruba ayrılmıştır. Deneme başlangıcında, kolostrum ve süt salgılandığında ana ve taylardan kan, kolostrum ile süt örneklenmiştir. Kısraklarda süt salgılanırken trombosit dağılım genişliği BY+E grubunda BY grubuna göre yüksek; süt salgılanırken lökosit seviyesi BY grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur.BY+E grubunun albumin serviyesi beşinci günde deneme başlangıcından yüksek ölçülmüştür. BY grubu lökosit seviyesi ve trombosit sayısı kontrol grubuna göre süt emiliminde yüksek bulunmuştur. Tay biyokimya ve IgM seviyelerinde ve süt ham proteininde diyetin yol açtığı fark görülememiştir.
Özet (Çeviri)
For the last 65 days of pregnancy 40 ml/day fish oil and 2500 IU/day α-tocopherol-acetate added to the ration of thoroughbred Arab (n=2) and English (n=13) mares. Its effects on hemogram, serum biochemistry, new born foals' serum fatty acid composition, IgA, IgM and IgG levels were determined. Groups were built up as not supplemented control (n=5), supplied with fish oil and alpha-tocopherol (n=4) (FO+AT), supplied with fish oil (n=6) (FO). At the beginning of the study, during the colostrum and milk secretion period, blood and milk samples were taken from the mares and foals. Comparing to the FO, platelet distribution width was higher during colostrum secretion in FO+AT. Albumin level was higher on fifth day than starting of the study.