Diyaliz hastalarına uygulanan ağız bakımı ve eğitiminin ağız içi komplikasyonlarının önlenmesine etkisi
The affect of oral health care and training in patients undergoing dialysis on the prevention of intra oral complications
  1. Tez No: 482899
  2. Yazar: BELKIZ KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; diyaliz hastalarına uygulanan ağız bakımı ve eğitiminin ağız içi komplikasyonlarının önlenmesine etkisini belirlemek amacıyla öntest – sontest kontrol gruplu yarı deneysel araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini güç analizi yapılarak belirlenen ve örneklem kriterlerini karşılayan 60 hemodiyaliz hastası (30 deney, 30 kontrol) oluşturdu. Deney grubundaki hastalar verilen ağız bakımı eğitimi doğrultusunda dört hafta boyunca günde iki kere diş fırçalama ve bir kere diş ipi kullanma ile ağız bakımını gerçekleştirdi. Kontrol grubundaki hastalar ise her zaman uyguladıkları öz bakım uygulamalarına devam etti. Veriler,“Hasta Bilgi Toplama Formu”,“Gingival İndeks”,“Plak İndeksi”,“Deney /Kontrol Grubu Hasta İzlem Formu”kullanılarak toplandı ve bilgisayarda tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edildi. Deney grubunda ağız bakım uygulamaları ve eğitimi sonrası Plak İndeksi ve Gingival İndeksi puanlarının daha düşük (p=0,000), herhangi bir girişim uygulanmayan kontrol grubunun son test Plak İndeksi ve Gingival İndeksi puanlarının daha yüksek olduğu (p=0,000) görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a pretest-posttest control groups designed quasi-expremental study with the intent of determining the affect of oral health care and training in patients undergoing dialysis on the prevetion of intra oral complications. 60 60 hemodialysis patients (30 expriment, 30 control) who were determined with power analysis and were matching the sampling criteria. The patients in the expremental group performed oral care, brushing twice a day and flossing once a day for four weeks in line with oral health care training. Patients in the control group continued their self-care practices at all times. The data were collected using 'Patient Information Form', 'Gingival Index', 'Plaque Index', 'Experimental/Control Group Patient Follow-up Form'. The data were analyzed using by descriptive and comparative statistical methods. It was found that points of Plaque Index and Gingival Index is lower after oral care practices and training in the experimential group (p=0.000); the points of post test Plaque Index and Gingival Index is higher in the control group which has applied no oral care practises (p=0.000). When the groups' average differences of pre-test and post-test Plaque Index and Gingival Index scores were examined, it is clearly seen that Plaque Index and Gingival Index scores decreased in the experimental group and increased in the control group.